• BIST 108.030
 • Altın 376,467
 • Dolar 6,7105
 • Euro 7,5048
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 19 °C
 • Konya 14 °C
 • İzmir 23 °C

Terörle Mücadelede Yeni Dönem; Askere tam yetki!

Terörle Mücadelede Yeni Dönem; Askere tam yetki!
Genel kolluk kuvvetlerinin imkan ve kabiliyetlerini aşan durumlarda terörle mücadele için gerekli olması veya terör eylemlerinin kamu düzenini ciddi şekilde bozması halinde Türk Silahlı Kuvvetleri görevlendirilebilecek.

Birden fazla ili kapsayan ve birbiriyle bağlantılı terör operasyonlarında eşgüdümün kimde olacağı konusundaki muğlaklığı giderecek yasa tasarısı TBMM’ye gönderildi. Tasarıya göre, birden fazla ili  kapsayan terör operasyonlarını Bakanlar Kurulu kararıyla bir bütün olarak Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), kolluk kuvvetleriyle birlikte yapacak. Eşgüdümü en kıdemli komutanda olacak. Ancak bu yetki sınırlı ve süreli olacak.

KABİNE KARAR VERECEK

Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

İl İdaresi Kanunu uyarınca valiler, ilde çıkabilecek veya çıkan olayları önleyemedikleri durumlarda sınır birlikleri dahil olmak zere, kara, deniz, hava birliği komutanlığından yardım isteyebiliyor. Ancak terör olaylarının birden fazla ili kapsadığı ve birbiriyle bağlantılı terör olaylarının önlenmesinde askerlik hizmetinin niteliği gereği merkezi bir planlamayı, sevk ve idareyi zorunlu kılıyor. Aynı şekilde PKK ve DAEŞ terör örgütlerinin uygulamaları da dikkate alındığında, ulusal ve uluslar arası bağlantıları da kullanan terör örgütlerine karşı bir ilin sınırlarıyla sınırlandırılmış bir mücadele de aksaklıklara yol açıyor.

Tasarıyla, genel kolluk kuvvetlerinin yani polis ve jandarmanın gücünü aşan durumlarda terörle mücadelede İçişleri Bakanlığının teklifi ile Bakanlar Kurulu kararıyla TSK’ya bir bütün olarak görev verilecek. Ancak bu görevlendirmenin kapsamı, süresi, görev alanı, istihbarat yetkisinin kapsamı gibi konular Bakanlar Kurulu kararında yer alacak. Yani görevlendirme sınırlı ve süreli olacak.

YETKİ KARGAŞASINA SON

Bakanlar Kurulu kararıyla görevlendirilen askeri birlikler belli bir görevi kolluk kuvvetleri ile birlikte yapmaları halinde komuta, sevk ve idare birliklerin en kıdemli komutanı tarafından yürütülecek. Böylece terörle mücadelenin başarsında önemli faktörlerden biri olan mülki amir, kolluk ve askeri birlik arasındaki eşgüdümün sağlanmış olacak. Sadece bir il ile sınırlı terörle mücadele konusundaki eşgüdümü ise yine valiler sağlayacak.

TSK birliklerinin kendilerine verilen görevleri yerine getirebilmesi için yetkili birlik komutanının ihtiyaç duyduğu istihbarat bilgileri, istihbarat birimleri tarafından öncelikli olarak toplanacak ve gecikmeksizin paylaşılacak.

KOMUTANIN İZNİYLE ARAMA

Bakanlar Kurulu kararıyla verilen görevlendirmeler kapsamında yürütülen operasyonlarda gecikmesinde sakınca bulunan hallerde güvenlik kuvvetlerinin elinden kaçmakta olan kişilerin girdikleri konutlarda, işyerlerinde veya kamuya açık olmayan kapalı alanlara yetkili komutanın emriyle girilebilecek. Birlik komutanının kararı 24 saat içinde  hakim onayına sunması ise zorunlu olacak. Görevin ifası sırasında işlendiği iddia olunan suçlardan dolayı adli yargının görevine girdiğinden bahisle asker kişiler hakkında soruşturma yapılması, genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanları için başbakanın, diğer personel için milli savunma bakanının, jandarma genel komutanı ve sahil güvenlik komutanı ile bu komutanlıklardaki diğer personel için içişleri bakanının iznine tabi olacak.

DİSİPLİN NOTU ESNEKLİĞİ

Tasarıyla, hizmet süresini tamamlayarak kadrosuzluktan emekliye sevk edilecek albaylar arasından, emsallerine göre temayüz eden ve hizmetine bir süre daha ihtiyaç duyulacak olanların hizmet süreleri, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararıyla uzatılıyor. Buna göre, subay rütbe bekleme süresi toplamı olan 28 hizmet yılını doldurması ve hizmet ihtiyacı fazlası durumuna girmesi sebebiyle kadrosuzluktan emekliye sevk edilecek albaylar arasından, nitelikleri itibarıyla temayüz etmiş, sicil ortalaması sicil tam notunun yüzde 90 ve üzerinde olan albaylar talepleri halinde, YAŞ değerlendirmesine alınacak.

GÖREV SÜRESİ UZAYABİLECEK

Kendi sicil notu ile YAŞ üyeleri tarafından verilecek değerlendirme notunun ortalaması uyarınca yapılacak sıralamaya göre, görev süresini dolduran toplam albay miktarının yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde ihtiyaç duyulacak miktardaki albayın görev süresi iki yıllığına uzatılacak. Görev süreleri iki yıllığına uzatılan albaylar, ikinci yılın sonunda yeniden değerlendirmeye girecek, bunlar arasından da bir önceki dönem uzatılanların yüzde 75’ini geçmeyecek şekilde ihtiyaç duyulan miktarda albayın görev süresi yeniden iki yıllığına uzatılabilecek. Böylece, yıllara göre azalan bir grafikle, albaylardan bir kısmının gerekirse, yaş haddi olan 60 yaşına kadar görev yapması mümkün hale gelebilecek.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Nabız Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.