• BIST 1.092
 • Altın 462,678
 • Dolar 7,0417
 • Euro 8,3593
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 29 °C
 • Konya 24 °C
 • İzmir 30 °C

Şükrü Sak: "Necip Fazıl Müslüman Türk Milletinin üst aklıdır!"

Şükrü Sak: "Necip Fazıl Müslüman Türk Milletinin üst aklıdır!"
Vefatının 36. yılında Üstad'a rahmet ve minnetle...

Üstad Necip Fazıl'ın vefatının ebedî âleme geçişinin 36. yılı münasebetiyle, Yeni Akit Gazetesi'nde Harun Sekmen'in, bizim değerlendirmelerimizin de yer aldığı haberi..

Üstad Necip Fazıl rahmetle anılıyor! O Hakk’ı ve hakikati haykıran adamdı

Ülkemizin ruh hamurunu yoğuran Üstad Necip Fazıl Kısakürek’i Hakk’a irtihalinin 36. sene-i devriyesinde rahmet ve minnetle anıyoruz. ‘Allah ve ahlaktan bahsetmek yasaktır’ denilen bir devirde meydan yerine çıkarak Hakk’ı ve hakikati haykıran Üstad Necip Fazıl’ın gür sesi ötelerin ötesine ulaştı. Fikirleri ve düşünceleriyle ‘Çağın nabzında atan’ Üstad, kaleme aldığı 90 küsur eserle de Türk kültür hayatına eşsiz bir katkı sundu.

ustad-bir-001.jpg

Üstad Necip Fazıl’ı ebedi aleme göçüşünün yıl dönümünde dua, minnet ve özlemle anıyoruz. Ömrünün büyük bir kısmını hakikat mücadelesine adayan Üstad Necip Fazıl, bu uğurda türlü mücadelelere de katlandı. Bir milletin kendi öz benliğinden koparılmaya başlandığını gören Üstad Necip Fazıl, CHP ve onun temsil ettiği zihniyete karşı amansız bir mücadele yürüttü. Kaleme aldığı şiirler halen dahi inanan gönülleri coştururken, fikir eserleri ise zihinsel dünyamızın ufkunu alabildiğine genişletti. Büyük Doğu idealinin bugünkü temsilcileri Üstad Necip Fazıl’ın bilinmeyenleri okuyucularımız için özel olarak anlattı.

Türk milletinin üst aklı

Gazeteci yazar Şükrü Sak, Necip Fazıl’ın büyük bir ruh işçisi olduğunu belirterek, “Necip Fazıl, Müslüman Türk milletinin üst aklıdır. Fikirde, sanatta, siyasette, tefekkürde, ilk defa bir ‘düşünce sistemi’ kuran, bize ‘ruhumuzu’ tanıtan bir adamdır” dedi. Üstad’ın tanımak için düşünce sisteminin bilinmesi gerektiğine vurgu yapan Sak, “Sayın Erdoğan’ın, Necip Fazıl’ın inşâ ettiği ‘İdeolocya Örgüsü’ne değişik vesilelerle vurgu yapması da, aslında ‘Müslüman Türk milleti’ kimliğinin yeniden ‘ihyası’na duyulan ihtiyacı gösteriyor” ifadelerini kullandı. Üstad’ın, bir milletin kimliksizleştirilme çabalarına karşı destansı bir mücadele verdiğini beyan eden Sak, “Necip Fazıl, Müslüman Türk milletinin ‘üst aklı’dır!  Batı’dan gelen fikrî, felsefi, kültürel saldırılara karşı durmanın ve ‘Müslüman Türk kimliği’ ile var kalmamızın istinad noktasıdır” ifadelerini kullandı.

Fikir ve aksiyon dehası

Araştırmacı yazar Ercan Çifci ise “Necip Fazıl fikir ve aksiyon dehasıdır. Entelektüel çevrede abartısız, neredeyse şöyle yahut böyle etkilenmeyen, ilhamını Büyük Doğu’dan almayan, karşı çıkarken bile tesirinden kurtulamayan kimse yok gibidir” ifadelerini kullandı. Üstadın sadece şairlik yönünün öne çıkarılmasının art niyetli olduğunu kaydeden Çifci, “Nitekim onu sadece şair diye öve öve bitiremeyenler, şiirlerden başka bir eseri olmayan yazar seviyesinde tutmaktır. Gizlenen veya gizlenmek istenen, onun dünya çapında bir inkılâbın rüyasına yatmış olması ve varlığını bu çapta bir inkılâba adamış olmasıdır” şeklinde konuştu.

Davamız, Üstadın asliyetini muhafaza davasıdır

Türk düşünce hayatında, fikirleri ve eserleriyle derin izler bırakan Necip Fazıl Kısakürek’in şahsi eşyalarıyla, kullandığı mobilyaların da aralarında bulunduğu kalıcı sergi, usta yazarın vefatının 36. yılında, Necip Fazıl Kısakürek Kültür ve Araştırma Vakfı’nın Ümraniye’deki yeni mekanında, edebiyatseverlerle buluşacak.

Necip Fazıl Kısakürek’in oğlu Mehmed Kısakürek, Necip Fazıl Kısakürek’in şahsi eşyalarının ve eserlerinin sergilendiği müzeye ilişkin, “Her şeyin dejenere olduğu bu devirde onun bütün asliyetini muhafaza ile mükellef addettik kendimizi. Bu şuuru gayet diri tutarak bugünlere kadar geldik. Allah ne kadar ömür verirse o kadar devam edeceğiz. Yani Üstad’ın asliyetini ve keyfiyet bütününü yarınki nesillere olduğu gibi intikal davasındayız” dedi.

Mehmed Kısakürek, sergide babasının evlilik cüzdanı, askerlik terhis belgesi, Bahriye Mektebi diploması, henüz çocukken babasının kendisine hapishaneden yazdığı mektup, basın şeref kartı ve severek dinlediği plakların da görülebileceğini vurgulayarak, “Tabii bunlar bizde mevcut hatıralardan birtakım seçmeler. Bütün mevcudumuz bundan ibaret değil. Ancak buradakiler, mekanın imkanları içinde, hiçbir kişi, kurum, kuruluş ve hatta devletten destek ve yardım almaksızın teşhir edebildiğimiz Üstadımıza dair eşyalar” ifadelerini kullandı.

“Üstad müthiş bir babaydı”

Necip Fazıl Kısakürek’in diğer oğlu Osman Kısakürek, babasının özel eşyalarının yer aldığı kalıcı sergiye ilişkin, “O kadar çok şey var ki burada. Bakarken tüylerim diken diken. Hani derler ya ‘Gözlerim doldu, ağzım kilitlendi’. Öyle bir halde oluyorsun” dedi. Necip Fazıl Kısakürek’in müthiş bir baba olduğunu aktaran Osman Kısakürek, babasının dünyanın en sert ama aynı zamanda en yumuşak kalpli insanı olduğunu dile getirdi. Osman Kısakürek, babasının ses tonunun yalnızca neşeli olduğu zaman yükseldiğini dile getirerek, “O zamanlarda (anneme) ‘Neslihaaan!’ derdi. Yoksa kızdığı zaman hiddetlenmezdi” diye konuştu.

Yeni Akit/Harun Sekmen

ic-bir-089.jpg

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Nabız Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.