• BIST 2.393,61
 • Altın 938.889
 • Dolar 15.8597
 • Euro 16.7972
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 14 °C
 • Konya 8 °C
 • İzmir 19 °C

Solcu parti, Berat Albayrak hakkında suç duyurusunda bulundu!

Solcu parti, Berat Albayrak hakkında suç duyurusunda bulundu!
"Allah korkusu ile denetleme yapılırsa, laik düzen yıkılır..."

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) isimli solcu parti, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak hakkında "laik düzeni yıkmaya teşebbüs etmekten" suç duyurusunda bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Kamu Gözetim Kurumu’nun, 14 Aralık 2019 sayısında İslami Finans kuruluşlarının bağımsız denetimini yürütecek denetçilerin uyması gereken etik kurallar ve denetim standartları Resmi Gazetede yayınlanmıştı, burada geçen “Bir denetçi Allah-u Teâlâ korkusuyla hareket etmelidir”, ifadesinin laikliğe aykırı olduğunu iddia eden HKP (Halkın Kurtuluş Partisi), Berat Albayrak hakkında suç duyurusunda bulundu!

"Laik Cumhuriyeti yıkıp yerine Şerri hükümlere göre yönetilen bir ‘Ilımlı İslam’ devleti kuracaklar"

HKP’nin açıklaması ve suç duyurusu şöyle:

“Berat Albayrak’a Bağlı Kamu Gözetim Kurumu’nun ‘Fetva Hukuku’nu Resmi Gazetede yayımlaması üzerine, Berat ALBAYRAK ve Kurum Yöneticileri hakkında laik düzeni yıkmaya teşebbüs etmekten suç duyurusunda bulunduk.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı olan Kamu Gözetimi Kurumu, 14.12.2019 tarihli gazetede yayımlamış olduğu ‘Faizsiz Finans Kuruluşlarının Bağımsız Denetimini Yürüten Denetçiler İçin Etik Kurallar’ adlı sözde uluslararası standartlara uyum sağlamak üzere Resmi Gazetede ‘Fetva’ yayımlayarak, Laik Anayasayı, Laik Cumhuriyeti yıkmaya teşebbüs ettiler. Yayımlanan fetvanın bazı bölümleri şöyledir:

‘Fıkhî ilke ve kurallar ile bunlara aykırı olmayan ulusal ve uluslararası mevzuata uygun biçimde mesleki görev veya hizmetleri yerine getirirken işini yüksek kalitede yapmak.’ ‘Denetçi, Allah-u Teâlâ’ya karşı sorumluluğunu yerine getirmesinin diğer sorumluluklarını yerine getirmesine vesile olacağına inanarak ve diğerlerine kıyasla buna öncelik vererek Allah-u Teâlâ’ya karşı sorumluluklarını mümkün olan en iyi şekilde gerçekleştirmelidir.’ ‘Denetçi, finansal işlemlerle ilgili Fıkhî ilke ve kuralları bilmekten sorumludur. Bu sebeple denetçi, finansal işlemlerle ilgili zorunlu ve yeterli eğitimi almalıdır.’ ‘Fıkhî ilke ve kurallara uygun olmayan bir davranış kanunlara veya mesleğe ilişkin yerleşik uygulamalara uygun olsa dahi meşru sayılmaz.’ ‘İnanç esaslarına göre davranma; Denetçinin tutum ve davranışları, Fıkhî ilke ve kurallardan kaynaklanan inanç değerleriyle tutarlı olmalıdır.’ ‘Denetçi, mesleki görev veya hizmetlerini yerine getirmesiyle ilgili her hususun Fıkhî ilke ve kurallara uygun olduğundan emin olmalıdır.’ ‘İhlas sahibi olmak; denetçinin, kendisini dış etki ve baskılara maruz bırakmamasını ve işini, mesleki bir sorumluluğun yanı sıra dini bir görev olarak da benimsemesini gerektirir.’ ‘İnsanın yeryüzündeki halifeliği ilkesi…’

Açıkça Anayasanın değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddelerinin, Anayasal Laiklik ilkesinin ihlal edilmesidir bu fetvanın RG.’de yayımlanması… Dahası, bu eylem Anayasayı İhlal suçuna vücut vermektedir. AKP iktidarının temel meselesi zaten Laik Cumhuriyeti yıkıp yerine Şerri hükümlere göre yönetilen bir ‘Ilımlı İslam’ devleti kurmaktır. Laikliğin izini tozunu silmek ve Muaviye-CIA İslamı (sahte İslam) devleti kurmaktır. Partimiz bunları suçüstü yakalamaya devam edecek ve elbet birgün yargılanmalarını sağlayacaktır.”

(Kaynak: Oda Tv)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Nabız Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.