• BIST 108.333
 • Altın 378,852
 • Dolar 6,7702
 • Euro 7,5697
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 15 °C
 • Konya 15 °C
 • İzmir 21 °C

"Saymaz, Türkiye ittifakına kama sokmakla görevlendirilmiş gibi..."

"Saymaz, Türkiye ittifakına kama sokmakla görevlendirilmiş gibi..."
"Eski ülkücü, sonra sosyalist, sonra FETÖ yalakası, ardından Atatürk düşmanı ve HDP yandaşı, nihayet Kemalist olan bu arada İrancılığı da yan cebinde tutan bu tipoloji neden böylesi provokasyonlara imza atıyor?"

Türkiye gazetesinden Fuat Uğur, bugünkü "Atatürk eksenli mutabakatı bozmakla görevli proje elaman" başlıklı yazısında, İsmail Saymaz'ın geçmişine de ışık tutuyor.

Saymaz'ın "eski ülkücü, sonra sosyalist, sonra FETÖ yalakası, ardından Atatürk düşmanı ve HDP yandaşı, nihayet Kemalist olan bu arada İrancılığı da yan cebinde tutan" bir tip olduğunu belirten Uğur "neden böylesi provokasyonlara imza attığını" diye soruyor...

İşte Fuat Uğur'un o yazısı:

Atatürk eksenli mutabakatı bozmakla görevli proje eleman!

 

Hani bazı türleri tarif etmek isterken bir cümle yetişir imdadınıza.

“Katranı kaynatmakla olur mu şeker…” diye başlar, tamamlamaya ise edebiniz müsaade etmez.

Habertürk televizyonundaki bir programda hukukçu ve siyaset bilimci Doç. Dr. Selman Öğüt’ün, Kasım Süleymani’nin öldürülüşü üzerine İran’ın şeytanlaştırıldığı lafıyla ilgili “Türkiye’de İran’ı asıl şeytanlaştıranlar 90‘lı yıllarda Müslümanlara İran yolunu gösterenlerdir” demesiyle ortaya atılıp “Bu ülkede ezan okunabiliyorsa Kemalizm sayesindedir, bu ülkede başörtülülere hiçbir zaman zulmedilmemiştir” diye bağıran Hürriyet gazetesi muhabiri İsmail Saymaz’ı konuşuyoruz son günlerde.

Selman Öğüt, bu abuk subuk konuşmayı yapana haddini hayli sert bir üslupla bildirdi kuşkusuz. Tartışma giderek tırmandı. Ama ilginç olan şu ki bu esnada İsmail Saymaz program moderatörünün desteğiyle sık sık söz aldı. Reji de onu seçiyordu görüntü olarak ve kendisine sunulan imkânın farkındaydı. Konuşmasını iyice kişiselleştirerek “Ben Kur'ân da okurum, namaz kılmayı bundan daha iyi bilirim, iki rekât namaz bile kılamaz” demeye vardırdı. Selman programlarıma da sık sık konuk ettiğim, bu densiz gibi Kur'ân ve namazla gösteriş yapmayacak denli edepli biri. Bu yüzden kişisel tartışmaya girmedi ve meseleyi tartışma zemininde tutmaya çalışıp, Kemalizmin dindarlara ve başörtülülere olan ve artık sır olmayan zulmünü anlattı ama bu kez reji onun sesini kıstı. Ekranda bizler Selman’ı izlerken İsmail Saymaz’ın bağırışları arasında sesini daha az işitir olduk.

Malum pek çok gazeteci ve medya grubu artık Habertürk televizyonu tartışma programlarına bu taraflı tutumu nedeniyle katılmıyor. Selman Öğüt buna rağmen demokratik bir tartışma alanıdır diye katılan bir isim ama başına gelene bakın. Bir edepsize yem edilmek istendi, başaramayınca da teknik destekle yüklendiler.

Peki, CNNTürk’te ve Habertürk’te boy gösteren İsmail Saymaz ne işe yarıyor?

Selman Öğüt’ün kurşun gibi oturan sözleri üzerine adamları madara olunca FETÖ, PKK ve CHP’li gruplar İsmail Saymaz’ı desteklemek için sosyal medyada hashtag açarak bir saldırı başlattılar. Babasının görevi nedeniyle Mekke’de doğduğu için “Çölüne dön Selman” başlığıyla.

Türkiye’den milyonlarca insanın hac farizasını yerine getirmek için ziyaret ettiği kutsal topraklar için yaptılar bunu.

Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in doğduğu Mekke için yaptılar.

Çünkü ekranda “Ben Kur’ân da okurum, namaz da kılarım. Bu adam iki rekat namaz kılmayı bilmez, ben bunlara öğretirim” diyen İsmail Saymaz’ın kim olduğunu onlar daha iyi biliyorlardı.

Misal İsmail Saymaz dediği gibi dinin gereklerini bilen bir eleman mı? Buradan başlayalım; yani namazdan. Aşağıdaki tweet 7 Mart 2012’den

“Anneannemle annem namaz kılacaklar, bana kıbleyi sordular, mahcup oldum, komşuya sorduk; rezalete bakar mısın!..”

İsmail Saymaz dediği gibi Kemalist ya da Atatürkçü mü? Aşağıdaki tweetler ona ait:

Benim “büyük atam” filan yok, hiç olmadı. Kendime de hiçbir zaman Atatürkçü demedim. 7 Ağustos 2013

Atatürk’e karşı çıkmak neden vatana ihanet olsun? 3 Ocak 2013

Atatürk diktatördü ama gel gör ki ben ev taşıyorum. 3 Kasım 2011

Aşağıdaki tweeti de Atatürkçülüğüyle Cemaatseverliği harmanladığı paylaşımlarından:

Ciddiyim, Atatürkçü olsam Türkçe Olimpiyatlarını kıskanırdım. Biz içerideyiz ama fikrimiz sahnede. Müzik lütfen! 1 Nisan 2012

İsmail Saymaz FETÖ karşıtı mı? FETÖ’nün terör örgütü olduğu karara bağlandıktan sonra söylediklerine bakalım:

Samanyolu grubunun uydudan çıkarılması, antidemokratik olduğu kadar, yüzlerce meslektaşın da işsiz kalması demek. Hak değil, adalet değil. 15 Kasım 2015

Hem cemaatin bankasına el koy, hem cemaat yasal hakkını kullanıp yargıda itiraz edince “kaos çıkarıyor” de. Bulaşık mahalle çocuğu. 6 Şubat 2015

Fetullah Gülen’i densiz bir manken eskisiyle vurmaya çalışıyorlar. Bu kadar ciddiyetsizlik olmaz. 5 Ocak 2015

Kanaltürk grubuna yapılan muamele, Orta Çağ zorbalığıdır. Halkın haber alma hakkı, düşünce ve ifade hürriyetinin katlidir. Utanç verici. 28 Ekim 2015

Daha evveli de var. İsmail Saymaz tam da 17 Aralık 2013 günü saat 13.04’te  FETÖ’cü yargı darbesi günü firari FETÖ’cü Âdem Yavuz Arslan ile flörtleşmekte:

:) adem, “maklube soğuk yenen bir yemektir” diyorlar, ne diyorsun?

İsmail Saymaz solcu ve sosyalist mi? Aşağıdaki tweeti atmış bir Tunceli gezisinde:

Tunceli il sınırını geçtik. Rakım: İbrahim Kaypakkaya. 20 Aralık 2014

Hayranlıkla söz ettiği İbrahim Kaypakkaya, kısa adı TKP/ML olan ve 1970’lerin başında faaliyet gösteren yasa dışı sol bir örgütün lideri. Ama aynı Kaypakkaya, İsmail Saymaz’ın bugün savunduğu Kemalizmle ilgili şunları söylemekte:

Kemalist diktatörlük azınlık milliyetleri ve özellikle Kürt milletini amansız millî baskı politikasıyla ezdi, kitle katliamlarına girişti, Türk şovenizmini bütün gücüyle körükledi. Kemalistler devlet tekelleri kurarak, rekabeti geniş ölçüde ortadan kaldırarak, halk kitlelerini insafsızca sömürdüler. Kemalist iktidar Türk burjuvazisinin emperyalizme yarı bağımlı diktatörlüğüdür.”

O hâlde eski ülkücü, sonra sosyalist, sonra FETÖ yalakası, ardından Atatürk düşmanı ve HDP yandaşı, nihayet Kemalist olan bu arada İrancılığı da yan cebinde tutan bu tipoloji neden böylesi provokasyonlara imza atıyor?

İsmail Saymaz gördüğümüz kadarıyla abileri tarafından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın girişimiyle 19 Mayıs 2019’da verilen ve TÜRKİYE İTTİFAKI olarak anılan fotoğrafa kama sokmakla görevlendirilmiş gibi.

Bunu Kemalizmi Atatürkçülükle özdeş göstererek yapmaya çalışıyor. Çünkü bugün Atatürk üzerinde Türkiye’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın altını çizdiği derin bir mutabakat var ve bu mutabakat Türkiye’yi özellikle son yıllarda bölgede verdiği mücadelede daha güçlü kılıyor. Yukarıdaki tweetlerinde gördüğümüz üzere bir dönem FETÖ’cülere de yılışan İsmail Saymaz gibi renklendirilmiş, her kılığa girmiş elemanlar ve onu destekleyen güçleri çıldırtan da bu olsa gerek.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Nabız Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.