• BIST 2.380,90
 • Altın 949.714
 • Dolar 15.93
 • Euro 17.0177
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 10 °C
 • Konya 11 °C
 • İzmir 20 °C

Rasyonel-İrrasyonel aralığından, dostça bir kritik!

Necdet Kocataş

İman” kesin inanç ister. Muvazaalı iman olmaz, ya iman etmişsindir ya da değil.

İmanın tam olmadığı yerde, o merkeze bağlı faaliyet-amel maksadına ulaşmaz, gayesine ermez. Olmaz… İman, din, elbette bunlardan anladığınız, İslam ve onun emirlerine İman; “Rasyonel”likle ele alınabilecek, izaha kavuşturulacak bir durum değildir.

İmanın kendisi (iman etmekle mükellef olduğumuz emirler manzumesi) aklı aşan, aklı çaresiz bırakan bir yerde değil midir? (Mesela cennetin, cehennemin, sırat köprüsünün, hesap gününün varlığı, yeniden dirilmek, şehitlerin ölmemiş olduğu hakikati, kabir hayatı… vs.)

Hal böyle olunca aklın basmadığı alanları “irrasyonel” olarak tanımlayıp, irrasyonel kelimesinden tüten kötü-olumsuz manayı da taşıyarak, imanın şartlarına ait mevzu ve meseleleri rasyonel olmadığı için dışlamak doğru değildir. Veli kerametleri ve Peygamber mucizeleri de buna dâhil. Rasyonel ve irrasyonel aralığından din ve dini kurallara ve onun ötelere dair vaaz ve vaad ettiklerine bakılmaz. “Canım ben bakarım ne var bunda” denirse deriz ki, o zaman Resuller ve Nebilerin tebliğine değil, akılın bulduklarına, aldıklarına, kavradıklarına inanıyorsun demektir... Yani kendi putunu kendin yontuyorsun. Unutmamalıdır ki İslam putları devirerek işe başladı. Şeytanların karargâh kurduğu put-mekânları parçaladı.

Eric Hoffer’e atfen “Hayatını kutsal saydığı bir amaç için feda etmeye hazır olan kişi…” Evet kutsal bir gaye için can vermek, o gayelerin içinde eridiği-tükendiği gayelerin gayesi Allah’a ulaşmak, onun rızasına ermek olunca hakikatiyle İslam’da gözükür ve adı: Şehitliktir. Ve şehitlik şuuruyla bir hayat sürmek ve o nasibe ermeyi dilemek İslam’ca ve Müslümanca bir tavırdır. Aksi münafıklık alametidir, Efendi Hazretlerinin (Abdulhakim Arvasi Hazretleri) buyurduğu veçhile… Analoji yaparken dikkat edilmesi gerekir öyle değil mi? “Parça doğruları” yanlış bütünde kullanmak yanlış parçaları da doğru bütüne yamamamak lazım gelir.

FETÖ’yü ve onun zihin dünyasını eleştirirken, kendi kalbimizi hedef almak, kendi inanç temellerimize vurmak, olacak şey mi? “FETÖ bir cemaattir. FETÖ bir terör örgütüdür. Öyleyse bütün cemaatler terör örgütüdür” düz mantığını kullanan seküler Kemalistlerden ne farkımız kalır?

Her kötüyü olduğu gibi FETÖ’yü de (onun niye kötü olduğunu), “Ağyarını mani, efradını cami” bir şekilde izah eden, karşısında duran, özündeki kötülüğü ifşa eden İBDA çizgisinde (30 yıl öncesinden itibaren) faaliyet yapan yayın organlarından başka olmamıştır. Gerisi eften püften saiklerle günü kurtarma-kotarma işleri… Neye niçin karşı olduğumuzu, neyi niçin sahiplendiğimizin izahı, gerçekten samimiyet, emek, irade ve şuur isteyen bir iş… Karşı oluş veya kabul bedel istediği zaman o bedelin ödenmesi gerekir. İBDA’cılar başta İBDA Mimarı olmak üzere kâfi derecede ödediler.

Söylenmesi ve yazılması gereken çok şey var. Kendimi durdurmak durumundayım, niye mi? Bu, bunları yazma sebebimle de alakalı… Niye mi yazdım? Nabız Haber’de iktibas edilmiş, Ufuk Coşkun’a ait “FETÖ’nün efsunlanmış militanları” adlı makalesini okuyunca, zihnimde canlanan düşünceleri, dostça “kritik yapma” adına yazdım.

Son Söz: İnsan bazen (hepimiz için geçerli) birtakım şeylerin hakikatini, yanlış için bile olsa, yanlış yerde, yanlış bir iş-eylem için de olsa bile, düşmanında da gördüğü zaman şapka çıkarmasını bilmeli. Hani demem o ki eleştirirken, düşmanın boynuna madalyon takmayalım. Kerametle istidraç farkını bilmek durumundayız. Büyük Doğu Mimarı’nın, Napolyon’u, Marx’ı, Lenin’i vesair, pek çok düşman kutbumuzun remz şahsiyetlerinden olumlu örnekler vermesi ibretlik değil mi? Bütün bir ihlasımız, samimiyetimiz ve sadakatimizle İslam davasına sarılmak ve onun yapısını kurup, sahteleri tepelemek hakiki bağlıların borcudur. Selam ile…

20.12.2018

Necdet KOCATAŞ

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Nabız Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.