• BIST 2.750,49
 • Altın 1022.045
 • Dolar 17.9278
 • Euro 18.2505
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 18 °C
 • Konya 22 °C
 • İzmir 25 °C

Qabil Rza yazdı; Türkiye'deki Referanduma Azerbaycan İktidarının ve Muhalefetinin Bakışı

Qabil Rza yazdı; Türkiye'deki Referanduma Azerbaycan İktidarının ve Muhalefetinin Bakışı
Maalesef, kardeş ülke iktidarının Aliyev rejimi için 15 yıldır verdiği desteğin küçük bir kısmını Aliyev rejimi Türkiye'ye vermemiştir

Türkiye'deki Referanduma Azerbaycan İktidarının ve Muhalefetinin Bakışı

Nisan ayının 16’da Türkiye'de anayasa değişikliği ile ilgili halk oylaması yapılacak. Bu referandum da EVET çıkarsa, o zaman Türkiye parlamenter sistemden Cumhurbaşkanının rehberlik yapacağı bir sisteme geçilecek. Yeni sistemde başbakanlık makamı olmayacak. Hükümete Cumhurbaskanı rehberlik edecek ve o bu hükümeti parlamento dışında olan insanlardan şekillendirecek.

Her ne kadar Türkiye yeni siyasi sisteme soğuk savaş bittikten hemen sonra geçmesi gerekiyor olsa da, 1990’lar dan itibaren ülkede artan terör olayları ve siyasi iktisadi krizler her defasında bu konuyu gündemden çıkartıyordu.

azerbaycan-turkiye-bayrak-a.jpg

Fakat Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 2002 yılında siyasi iktidara gelen Adalet ve Kalkınma partisi son 15 yılda gerçekleştirdiği büyük reformlarla ülkenin iktisadını güçlü bir şekilde yükselterek, Türkiye'yi dünyanın en güçlü 16. ekonomik gücü durumuna getirdi. Tabii ki, güçlü iktisat hem Türk halkının sosyal yaşamına yansıdı hem de hizmet, sivil ve askeri sanayileşme  ivme kazandı. Ülke geliştikçe içte ve dışta düşmanların da sesleri daha gür çıkmaya başladı.

Türkiye ve Erdoğan zoru başardı!

İçte CHP, feto, PKK ve diğer sol ve örgütler ve Liberalistlər el ele vererek yeni Türkiye'ye karşı birleşik bir cephe oluşturdular. Dışarıda da bu cepheye maddi ve siyasi destek veren birçok ülke ortaya çıktı. Almanya, ABD ve İngiltere merkezli birçok Avrupa ülkeleri yeni Türkiye'yi inşa eden Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde AK Parti iktidarının yanında değil, aksine bu iktidara karşın oluşmuş cephenin yanında yer aldılar.

Yurtdışındaki destekçilerine güvenen muhalefetin aldığı negatif tavırlar ülkeyi milyarlarca zarara sokan 2013 Gezi Olayları, 17 ve 25 Aralık 2014 FETÖ örgütünün düzenlediği hukuk darbesi ve 15 Temmuz 2016 Ordu içerisinde mevcut olan Fetullahçı askerlerin CIA destekli darbe girişimi gibi olaylarda karşımıza çıktı.

Tüm belirttiğimiz olumsuz hadiselere ve engellere rağmen Erdoğan liderliğindeki iktidar yeni siyasi sistemi getirecek Referandum sürecini MHP ‘nin de desteğiyle Parlamentodan çıkararak halk oylamasına getirilmesini başardı.

Her ne kadar Türkiye dışında 3 milyona yakın Türk kökenli seçmenler mevcut olsa da bu seçmenlerin büyük çoğunluğu Avrupa ülkelerinde yerleşmiş Türklerdir, Avrupa ülkeleri başta Almanya ve Hollanda olmak üzere Türkiye'de iktidarı temsil eden siyasetçilerin Avrupa'daki seçmenleri ile görüşmeler geçirmelerine engel oldular.

Erdoğan liderliğindeki Türkiye iktidari 2002 yılından bugüne olarak Azerbaycan halkının hatırı için, ortak milli çıkarlarımızın hatırı için Azerbaycan'da hiçbir zaman iktidar muhalefet cephesinde taraf tutmadan, her zaman Azerbaycan’daki 24 yıllık Aliyev iktidarı ile ortak dil bularak durumu idare etmeye çalışmıştır.

Aliyev rejimi Türkiye'nin kendisine verdiği desteği, Türkiye'ye vermemiş; PKK ve FETÖ'yü desteklemiştir!

Maalesef, kardeş ülke iktidarının Aliyev rejimi için 15 yıldır verdiği desteğin küçük bir kısmını Aliyev rejimi Türkiye'ye vermemiştir.

Aliyev rejimi iktidara geldikleri 1993 yılından bugüne kadar kanlı PKK terör örgütüne maddi ve manevi destek vermektedir.

Bugüne kadar hala FETÖ terör örgütü Azərbazcanda başta SOCAR olmak üzere tüm alanlarda hala varlıklarını koruyup barındırmaktadır.

Gezi olaylarında Azerbaycan’daki fetöcüler ve PKK destekçileri Bakü’de defalarca Erdoğan ve onun iktidarına karşı protesto gösterileri düzenlediler.

7 Temmuz 2015 seçimlerinde Azerbaycan iktidarı gizli bir şekilde Azerbaycan’daki Türk seçmenlerinin AK parti aleyhine yönelmelerine destek verdi

15 Temmuz 2016 da Türkiye'de FETÖ terör örgütünün ordu içerisindeki adamları vasıtasıyla düzenlediği devlete karşı darbe girişimi başarısızlığa uğraması üzerine,  ancak bir gün sonra Azerbaycan'dan Dışişleri Bakanlığı seviyesinde Türk devlet yetkililerine destek açıklaması şeklinde değil, sadece "taraflara karşı sükunet çağrısında bulunmuştur"

Bütün bunlar göstermektedir ki, Aliyev rejimide dünyayı yöneten karanlık güçlerin emrindedir. Aliev rejimi bugüne kadar gerçekleştirdiği "denge politikası" ile sadece kendi iktidarına karşın doğabilecek bir tehlikeyi ortadan kaldırmak derdindedir. Onları ne kendi halkı nede kardeş ülkemiz olan Türkiye'nin menfaatleri hiçbir zaman ilgilendirmemiştir.

Altını çizerek belirtmek istiyorum ki, Azerbaycanda 1993 yılında iktidarı direnmeden şimdiki Aliyev ekibine teslim ederek bugüne kadar aslında hiç bir varlık gösteremeyen Azerbaycan muhalefeti de aynen Aliyev rejimi kadar anti milli, teslimiyetçi ve Türkiye ve Erdoğan düşmanlarıdır.

Özellikle de 15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye'de yaşanan devlete karşı darbe girişiminde Türkiye’nin seçilmiş iktidarını ve meydanlara çıkarak ölen sivil insanları değil, darbe girişiminde yer alan Amerikancı ve Fetullahçı askerleri müdafaa eden Müsavat Partisi'ni, onun BAŞKANLARI İsa Kamberi ve Arif Hacılı’yı, AXCP(Azerbaycan Halk Cephesi Partisi) genel başkanı Ali Kerimli ve onun yardımcılarını Anadolu halkı hiçbir zaman unutmayacak.

Anadolu halkı aynı zamanda 16 Nisan 2017 tarihinde Türkiye'de yapılacak halk oylamasında Azerbaycan iktidarının ve Muhalefetinin (Birkaç muhalefet örgütleri hariç) EVETÇİLERİN değil de Hayırcıların yanında yer almalarını hiçbir zaman unutmayacak.

Anadolu ve Anadolu dışında yaşayan tüm samimi Müslümanlar ve Türkler 16 Nisan'da büyük EVET zaferine hazırlanıyoruz.

Saygılarımızla, Qabil Rza 

06 Nisan 2017, Basel, İsviçre.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Nabız Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.