• BIST 1.198
 • Altın 486,699
 • Dolar 7,9168
 • Euro 9,3577
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 10 °C
 • Konya 12 °C
 • İzmir 16 °C

Özgür Mumcu; "Şu günlerde emin adımlarla yürüdüğümüz Başyücelik rejimini..."

Özgür Mumcu; "Şu günlerde emin adımlarla yürüdüğümüz Başyücelik rejimini..."
“Bir İmam-ı Gazali ile bir keleş çoban arasındaki farkı daima aziz tutan ve tutacak olan ölçümüz.” Sonra da ekler: “Bir İmam-ı Gazali ile çobanı kemmiyet hesabıyla bir tutan bir rejim, onu ehramlara taş taşımaya mahkûm edici firavunlar rejimi derecesinde

Sen ne diyorsun Özgür?

Cumhuriyet gazetesinden Özgür Mumcu, "koyun ve çoban" meselesine takmış bulunuyor...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir sözü üzerinden...

Tabii bu "uçuk" yoldaşlar, İslâm ve Türk kültürüne yabancı olunca, anlamı gayet açık olan bu söz üzerinden, (ki Hadis-i Şeriftir) akla hayale gelmedik "üflemelerde" bulunuyorlar...

Bak şimdi Özgür, diyor ki;

"Yönetenler" yönettiklerine karşı vicdani, ahlâki, insanî olarak, her türlü sorumludurlar...

Bunda anlaşılmayacak ne var...

Yani sizinkiler gibi (CHP) çal, çırp, rezidans yap, yalan söyle, halka düşmanlık yap, yönettiğin insanlara zulüm eyle demiyor!...

Sizin (CHP-Cumhuriyet) zihniyetinin "uyanmış"(!) çobanlarının ülkeyi nasıl soyup soğana çevirdiklerini sen daha iyi bilirsin!

(Bir de şunu soralım, "yönetenle-yönetilen arasında eşit bireylerin ilişkisi" nasıl oluyor, onu da bir ara yaz da öğrenelim...) -Nabız Haber-

İşte Özgür Mumcu'un "Uyan çoban uyan" başlıklı o yazısından bir bölüm:

Çoban meselesi tekrar açıldı. Erdoğan, bir hadisten hareketle Çobanlığın felsefesini anlamayan insan yönetemez. Ben de bir çobanım. Hepiniz çobansınız, hepiniz güttüklerinizden mesulsünüz” dedi. İnsanlığın avcı-toplayıcılıktan tarım ve hayvancılığa geçtiği bütün kaderimizi belirleyen o dönemin simge mesleklerinden biri çobanlık. Peygamberlerin, kralların mesleği olması boşuna değil. Özellikle Hıristiyanlıkta çok kullanılan bir kavram. İsa, koyunları uğruna ölümü göze alan iyi bir çoban olarak betimlenirken mesela Protestan din adamlarının unvanı çobandır. 
Semavi dinlerin saygın bir yere koyduğu çobanlık modern zamanlarda bazı aşağılamalara da maruz kaldı. En meşhur örneği çobanın oyuyla benim oyum bir mi olacak çıkışıydı. Hatırlarsınız, özellikle siyasal İslamcı kesim buna şiddetle karşı çıkmıştı. Oysa bu sözü sarf eden hanımefendinin ilham kaynağı belki de Erdoğan dahil siyasal İslamcı kadroların fikir cephanesini oluşturan Necip Fazıl Kısakürek’ti. 
Necip Fazıl, şu günlerde emin adımlarla yürüdüğümüz Başyücelik rejimini anlattığı kitabında memleket yönetimindeki ölçüsünü şöyle açıklar:
“Bir İmam-ı Gazali ile bir keleş çoban arasındaki farkı daima aziz tutan ve tutacak olan ölçümüz.” Sonra da ekler: “Bir İmam-ı Gazali ile çobanı kemmiyet hesabıyla bir tutan bir rejim, onu ehramlara taş taşımaya mahkûm edici firavunlar rejimi derecesinde batıldır.
Sayın Erdoğan’ın Necip Fazıl’ın fikirlerine karşı çıkmayacağını düşünürsek, çoban çıkışının arkasında yatanın çobanda cisim bulan toplumun madunlarına sahip çıkmak olmadığı anlaşılır. Bu sözlerin işaret ettiği çobanlığın “gütme” kısmıdır. Demek ki yöneten ve yönetilen arasında eşit bireylerin ilişkisi değil, bir üstünlük ve boyun eğme ilişkisi tasavvur edilmekte. Zaten Erdoğan’ın okumayı çok sevdiği bir şiirin “yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum” dizelerini barındırması da boşuna değil. 
Kendisi yöneten olacak, yönetilenler de uysal koyun. Hakikaten mesleği çobanlık olanların ise Necip Fazıl’ın dediği üzere yöneticilerle eşit tutulması söz konusu dahi olmayacak. 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Nabız Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.