• BIST 2.380,90
 • Altın 949.68
 • Dolar 15.9265
 • Euro 17.0105
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 10 °C
 • Konya 11 °C
 • İzmir 20 °C

Oda TV'; "Konuş Cübbeli Ahmet hocam!.."

Faruk  Selim
Oda TV, bugüne kadar, hep sulandırarak "alay konusu" mahiyetinde haber yaptığı Cübbeli Ahmet Hoca ile, İstanbul seçimlerine ayarlı bir röportaj yaptı!

oda.jpg

Oda TV'den zamanlaması manidâr hamle: "Konuş Cübbeli Ahmet hocam..."

 

CHP ve İmamoğlu yanlısı -yandaş- Oda TV isimli haber sitesi, İstanbul seçimlerine ayarlı bir röportaja imza attı! İmza atmadı, resmen "patlattı..."

Bir iki gündür, İsmailağa Cemaatinin önde gelen isimlerinden Cübbeli Ahmet Hoca ile yaptıkları röportajın duyurusunu yayınlayan Oda TV, bugün röportajın ilk bölümünü yayınladı! 

Oda TV'nin sitesinde kısa bir araştırma yapanlar, bu sitenin Cübbeli Ahmet Hoca ile ilgili, "tahfif ederek-hafife, alaya alarak" yaptığı yüzlerce haberi görebilirler.

Sadece Cübbeli ile ilgili değil, diğer onlarca "Hacı-Hoca" ile ilgili de, benzer şekilde, "alay, ispiyon, tahfif" diliyle yaptıkları binlerce haberi de görebilirler..

cubbeli-ahmet.jpg

Oda TV'nin genel yayın çizgisi de bu zaten; İslâm ve Müslümanlar söz konusu olduğunda çoğunlukla, "alay, ihbar, ispiyon, çarpıtma, tahfif" nitelikli haberler yapmak!

Yani?.. Oda TV, "İslâm ve Müslümanlar" konusunda "takkiyye" yapmıyor, saldırganlığını ve tahrif çabasını esirgemiyor!

Peki kritik İstanbul seçimlerine 3-4 gün kala gazetecilik deyimiyle "patlatılan" bu röportajdan amaç ne?Ne olabilir?

Zamanlaması manidâr!

 

Cübbeli Ahmet Hoca'nın, görüşlerinin, düşüncelerinin toplumla paylaşılması, onları okuyucularının-insanların öğrenmesi mi? Yoksa daha başka bir şey mi? Özellikle bugün, ilk bölümde, Cübbeli Ahmet Hoca'nın "Atatürk'le ilgili" düşünceleri manşete çekilerek yayınlanmış. 

Cübbeli Ahmet Hoca'nın Atatürk ile ilgili düşünceleri ve söyledikleri "sır" değil, bunları ilk defa bugün de söylemiyor! Dolayısıyla Oda TV'nin amacı;

"Şu bizim dine mesafeli okuyucularımız, Cübbeli hocamızın Atatürk övgülerini dinlesinler de, İslâm'a biraz ısınsınlar" da olamaz!

Amaç "Atatürk'ü biraz daha sevdirmek" desen, Oda TV ve okuyucuları zaten, sevmekten öte "aşkla" bağlılar Atatürk'e...

Dolayısı ile Oda TV bu "patlatmayı", kendi okuyucu kitlesini veya CHP-İmamoğlu tabanını "konsolide" etmek için de yapmış olamaz!

E tabi bunlar olamayacağına göre, kritik İstanbul seçimlerine üç-dört gün kala "patlatılan" bu röportajın bir tek amacı olabilir; İstanbul seçimleri... Baştan beri CHP ve İmamoğlu'na yatırım yaptığı bilinen Oda TV, -karınca kararınca- İmamoğlu'na oy toplamaya çalışıyor anlayacağınız...

Olur mu öyle şey demeyin hemen yahu, bi durun!

 

CHP ve İmamoğlu yandaşı Oda TV, "1 oy 1 oydur!" hesabı mı yaptı?

 

Uzatmayalım...

Bu röportajın amacı, ne Cübbeli'nin kamuoyunca merak(!) edilen görüşlerini kamuoyuyla paylaşmak, ne de Cübbeli'nin fikirlerinin, düşüncelerinin ne olduğunu öğrenmek... Bunların hiçbiri değil.

Dolayısı ile Oda TV'nin bu hamlesi, olağan bir "gazetecilik" faaliyeti olmanın ötesinde, başka maksatlar taşıyor!

Ne gibi diye sorabilirsiniz?

Biliyorsunuz Oda TV, çok profesyonel "algı operasyonları" yapan enine boyuna "yandaş" bir haber sitesi. Hatta o kadar yandaş ki, kendilerinin "yandaş" olmakla suçladığı -"Havuz medyası tesmiye edilen"- medyada bile eline su dökecek kimse bulunamaz!

Öyle ki; Mansur Yavaş'ın, Ankara'daki bir parkta adı sanı duyulmamış Abuzittin isimli bir şahsın heykelinin açılış haberini bile "Mansur Yavaş'tan dev bir hamle daha!" başlığı ile verebilme yeteneğine sahip! Öyle ki; Mansur Yavaş'ın Ankara Büyük Şehid Belediyesi'nin internet sitesindeki, bir tuşla yapılan fotoğraf değişikliğini, "Mansur Yavaştan dev bir hamle daha, İşte sosyal Belediyecilik böyle olur!" manşetiyle verebilme becerisine sahip bir haber sitesi!

Hülâsa, Oda TV yayın çizgisi olarak, yandaş-hatta yapışık derecede yandaş- bir CHP ve İmamoğlu'cu bir haber sitesi... Bunda en ufak bir şüphe yok!

 

Oda TV: "Muhafazakâr memnuniyetsizler" sizi şöyle alalım!

 

Gelelim sadede...

Bu Pazar günü İstanbul'da malûm seçim var. Eldeki veriler ve önceki kriterler, Binali Yıldırım ile İmamoğlu arasında çok büyük bir fark olmadığını, üç aşağı beş yukarı gösteriyor. Böyle tahmin ediliyor!

Bu durumda, yapılacak tek şey var; -aslında Oda TV'de bunu yapıyor- kararsızları etkilemek, kararsız seçmenleri kazanmak! İkinci olarak da; CHP ve İmamoğlu çizgisine bakışı malûm olan geniş bir muhafazakâr kitle var. İşte bu kitle içindeki "memnuniyetsizlerin" oylarını İmamoğlu'na yazdırmak...

Seçimlere üç dört gün kala "patlatılan" röportajın amacı bu...

Mesajı da şu: Ey muhafazakâr memnuniyetsizler:

Siz bu CHP din düşmanı, İmamoğlu proje, bunların işi gücü bizim dinimizle diyanetimizle uğraşmak diyorsunuz ama, bakın sizin mahalledeki en "Ünlü" hoca ile ne güzel sohbet ediyoruz, Atatürk'ü konuşuyoruz! (Atatürk demek bir yönden CHP demektir, sakın bunu aklınıza getirmeyin!) Tamam, Cübbeli ile dalga geçiyoruz, alay ediyoruz filân ama, o kadar "kötü" değiliz! Biz de "din adamları" ile böyle röportajlar yapıp, sizlerin oylarınızı kazanmak istiyoruz!

Malûm son günlerde bizimki iyice çuvalladı, ya Vali'ye şarlıyor, ya otelde basılıyor! Boşverin bunları! Buyur Cübbeli Hocam, seni dinliyoruz, anlat hele şu Atatürk'ü nasıl biriydi, bir de senin ağzından dinleyelim! Üstelik sesin de çok güzel!..

Tabii tam bu sırada, aptal karga "gaaaak" demiş mi, onu tam bilemiyorum!

Peyniri kimin yiyeceği ise, Pazar günü belli olur sanıyorum!

Son bir not:

Eğer bu Oda TV'nin "algı operasyonu"nu tam olarak anlatamadıysak, şöyle bir misâl vereyim;

Oda TV'nin kritik İstanbul seçimlerine üç dört gün kala, Cübbeli'ye mikrofon uzatıp:

-"Konuş Cübbeli Ahmet hocam..."

Demesi, benim Halk TV'ye çıkıp, o malûm dinleyici kitlesine "İslâm ve Şeriat" anlatarak, milli ve manevi değerlerimizden, bunlara sahip çıkmamız gerektiğinden bahsetmeme benzer!

Yani "hiç olmayacak birşey...."

Gördüğünüz gibi oldu!

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Nabız Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.