• BIST 2.864,25
 • Altın 1038.865
 • Dolar 17.9312
 • Euro 18.392
 • İstanbul 28 °C
 • Ankara 33 °C
 • Konya 33 °C
 • İzmir 29 °C

Memiş Okuyucu yazdı; Mesleki Eğitim Üniversitesi...

Memiş Okuyucu yazdı; Mesleki Eğitim Üniversitesi...
Bu sistemi üreteceğimiz üniversal bilgi ve perspektif ile yeni ve küresel bir ruha kavuşturmamız gerekmektedir. Bir Meslekî Eğitim Üniversitesi, ülkemizin üretim gücüne büyük bir sinerji katacaktır.

Meslekî Eğitim Üniversitesi:

Meslekî eğitim ekonomik, ticarî ve sosyal hayatın tam merkezinde yer alır. Yüksek gider ve girdileri olanpahalı bir eğitim alanıdır. Yatırımı, sürdürülmesi ve talebelerin yetiştirilmesi mevcut eğitim alanları içerisinde, en yüksek yatırım maliyeti gerektirenidir. Bu nedenle bu alanda bilgi ve bilimden azami ölçülerde faydalanmak icap etmektedir.

Ülkemizin geleceği; mesleklerin geleceği, geleceğin meslekleri ve dünyanın gideceği yön arasında doğrudan bir ilişki vardır. Geleceğin meslekleri ve mevcut mesleklerin verimliliği toplumsal ve ekonomik geleceğimiz  açısından büyük önem taşımaktadır. Ülkemiz adına geleceğin mesleklerini,  dünyanın gideceği yön ile buluşturmak, stratejik bir ihtiyaç halini almış bulunmakta.

Meslekler alanının asıl icraî fonksiyonu,sosyal tarafında mevcuttur. Mesleklerin  hizmet sahibi sosyal kesim toplumsal merkez, sosyal merkez ya da millî merkez diyebileceğimiz bir ana cemiyet yapısına karşılık gelmektedir. Bu yönü ile de meslekler alanı ve çalışanları cemiyetin omurgası diyebileceğimiz bir sosyal yapıyı teşkil ederler. Sosyolojik olarak cemiyetin bir tür taşıyıcı kolonu vazifesi görürler. Cemiyetin ekonomik ve ticari yükünü çeken, bir türden balans vazifesi gören ‘sağduyusu’ da diyebiliriz.

Meslek erbabının donanım ve nitelikleri, ana dili, yabancı dili, kimlik ve kültürel perspektifi güçlü bir ilmî arka plan bilgisi gerektirmektedir. Mesleki alanların tümü birden stratejik ve küresel planlamaları, bilgi ve bilimi icabettiren özel bir alandır.Dijital ve bilişim alanı güçlü altyapılara dayalı, küresel ölçekli bilimsel çalışmalar gerektirmektedir.

Mevcut meslekî eğitim sistemimiz olabildiğince genişlemiş. Muazzam bir büyüklüğe ulaşmış durumdadır. 2010 yılında İş Kur’un yaptırdığı bir araştırmaya göre ki o tarihte 25 milyon idi,  2020 yılı itibari ile Türkiye’de çalışan sayısı 28 milyonu bulmuş/olmuş olacaktır.

Türkiye geneli Meb’e bağlı 3 bin 600 meslek okulunda 1 milyon 4 yüzbin öğrenci öğrenim görmekte. Bu okullarımızda 110 bin çalışan bulunmakta. Ülkemizde tanımlanmış ve elan yapılan 6900 tür meslek bulunmakta. İş bu mesleklerin 856’sının standardizasyonu, 326’sının da sertifikasyonu yapılmış olup, sınav yapılabilir düzeye getirilmiştir.

Ana yetiştirici Meb’e ilaveten, devletin diğer birimleri ve özel sektörde,muhtelif alan ve vasıflarda meslek elemanı yetiştirmektedir.

İşte bütün bu tanımlamalar arasında geçen yıl Türkiye’de 1 milyon 247 bin kişi İş Kur üzerinden yeni bir işe başlamıştır.

2019 TÜİK verilerine göre ülkemiz, 180 milyar dolar ihracat, 210 dolarda ithalatı olan dünyanın en büyük 17. ekonomisi durumundadır.Türkiye’de başta ekonomi olmak üzere ticarî, sanayî, idari ve kültürel alandaki tüm sosyal faaliyetler meslekler üzerinden icra edilmektedir. Meslekler ise muhtelif kaynaklardan, farklı yeterliliklerle yetişen çalışanlar üzerinden hayata geçirilmekte.

Sosyal ve ekonomik hayattaki aktif bir çalışanın karşılığı,  birim alandan maksimum verim/üretim demektir. Bunun da yolu, teknik, teknoloji,  eğitim ve bilimden geçmektedir. Her bir çalışanın verimliliğinde bir birim artış demek, Türkiye’nin üretimine 28 milyon birim ilave  üretim artışı demektir. Dünya her bakımdan küresel bir köye dönüşmüş durumdadır. Bütün ülkeler ticari, sanayi, iletişim başta olmak üzere hayatın bir çok alanında iç içe geçmiş durumdadır. Artık her ülke, bir diğer ülkeyi çok farklı sektör alanları ile bir şekilde ilgilendirmekte.

Tüm sosyal bilimler alanında olduğu gibi mesleki eğitim alanında da verimliliği artırmanın temeli bilgi ve bilimsel değer üretmeye dayanmaktadır. Bu bilgi ve teknolojiyi üretecek yegâne mekanizma da tematik bir üniversitedir.  Bir Mesleki Eğitim Üniversitesidir. Yeni bir Türkiye vizyonu ile donatılmış ve küresel iyilik/salihat ve adalet perspektifi olan bir yeni mesleki eğitim üniversitesi, Türkiye’nin  ihtiyacı haline gelmiştir.

Bu sistemi üreteceğimiz üniversal bilgi ve perspektif ile yeni ve küresel bir ruha kavuşturmamız gerekmektedir.  Bir Meslekî Eğitim Üniversitesi, ülkemizin üretim gücüne büyük bir sinerji katacaktır.

Bu üniversite başlıca beşana bölüm/birim üzerine kurulmalı:

1-Genel Meslekî Eğitim Bölümü.

  -Meslekler

  - Meslekerin geleceği, geleceğin meslekleri

  - Klasik mesleklerimiz (Ahilik, gedik sistemi, loncalar v.d.)

  - Bilişim Teknolojileri ve meslekler

  - Meslekler, biz ve dünya

  - Tasarım, yazılım, veri analizi

2-Kültürel Bölüm

  -Tarih

  - Edebiyat

  - Estetik ve güzel sanatlar

  - Mantık

  - Matematik

3- Yeterlilik Bölümü

 • Meslekî Yeterlilik(Standardizasyon, sertifikasyon, kalifikasyon)
 • Milli ve Milletlerarası Yeterlilik    
 • Sosyal Yeterlilik  (İletişim, İşbirliği, Sorumluk, Problem Çözme,
 • Şahsi Yeterlilik   (Bilgi, Algı, Teknoloji,

4- Meslekî Terbiye

 • Meslekî adab/ahlâk/ etik (
 • Meslekî belagat  (kavramları, terimleri, birimleri, kurumları)
 • Aile ve muaşeret
 • Meslekler ve kozmoğrafya

 

5- Ekonomi

 • Ticaret
 • Ekonomi
 • Satınalma
 • Yenilik ve eleştirel düşünce
 • Birlikte iş yapma

Yukarıda saydığımız tüm alan, branş ve sektörlerdeki bilgi, strateji ve perspektif ihtiyacı, bir bilim kurumu üniversiteyi zorunlu kılmaktadır. Medeniyetimize yol gösterecek, ufkumuza ufuk katacak menar bir üniversiteye, ülkemizle birlikte bütün mazlum milletlerin ve  bütün dünyanın ihtiyacı var.

Bu üniversitenin öğrenci kaynağı büyük oranda meslek okulları olmalı. Mezunları da meslek okullarının idarî kadrolarında görev almalı. Son yıllarda ahengi ve insicamı bozulan meslek okulları bu yolla gerçek hüviyetine kavuşturulmalı.

Böyle bir üniversitenin kurulup hayata geçmesi, meslek okulu alanına talebi artıracak. Memleketin zeki çocukları bu alanın talipleri arasına girecek. Bu durum da başta meslek okullarımız olmak üzere,  bütünüyle reel sektöre birivme ve motivasyon katacaktır.

Meslekler kazanacak, Türkiye kazanacak.

Meslekî Eğitim Üniversitesiekonomi, ticaret, idare, teknoloji,  siyasal ve sosyal alanda  ülkemize büyük bir güç katacaktır.

Sağlıcakla kalın.

 

 

KAYNAKÇA:

 1. Türkiye’de Meslekî ve Teknik Eğitimin Genel Görünümü (Meb) 2018
 2. Koç ‘Mesleki ve Teknik Eğitimde Güncellenmiş Durum Analizi (2012)
 3. Tüik 2019 İstatistik Yıllığı
 4. Meb 2019 İstastistiği
 5. Ahi Evran ve Ahîlik, Doç.Dr.M.Fatih KÖKSAL, 2. Baskı, Kırşehir Valiliği Yayını, 2008
 6. TDV İslam Ansiklopedisi Gedik ve Ahîlik Maddesi.
 7. Türkiye’de Mesleki Görünüm - İş Kur Yayınları- 2010
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Nabız Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.