• BIST 2.467,73
 • Altın 977.903
 • Dolar 16.8244
 • Euro 17.6045
 • İstanbul 27 °C
 • Ankara 26 °C
 • Konya 25 °C
 • İzmir 35 °C

Kutsala Saygı Derneği'nden küçük çocuğa yapılan hakarete suç duyurusu!

Kutsala Saygı Derneği'nden küçük çocuğa yapılan hakarete suç duyurusu!
Kutsala Saygı Derneği (KUSAD) dün sosyal medyada küçük çocuğa kıyafetinden dolayı alçakça hakaretlerde bulunan S.K isimli yaratıkla ilgili suç duyurusunda bulundu! Küçük çocuğun babasına da destek veren KUSAD olayın takipçisi olacak!

nabiz-haber-ozel-yeni-246.png

 

Kutsala Saygı Derneği'nden küçük çocuğa yapılan hakarete suç duyurusu!

Sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden, 6 yaşındaki bir çocuğun fotoğrafını paylaşarak kıyafeti nedeniyle hakaret ettiği iddia edilen kadın hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

 

İslâmî değerlere hakaret, kin ve nefret suçu!


Dün, saat 11.00'de Kutsala Saygı Derneği Başkanı Av. Mehmet Sarı, Kutsala Saygı Derneği kurucularından Şükrü Sak ve Av. Mürsel Sarı ile birlikte hakarete uğrayan küçük çocuğun babası Cuma Avcı, İstanbul Anadolu Adliyesi'nde suç duyurusunda bulundular.

Basın açıklaması...

Suç duyurusunun ardından, Kutsala Saygı Derneği Başkanı Av. Mehmet Sarı konu ile ilgili basın açıklaması yaptı! Açıklamaya ve suç duyurusuna gönüldaşlardan, Hasan Kılıç ve Recep Yazıcı'da katılarak hakarete uğrayan çocuğun babası Cuma Avcı'ya destek oldular!

basin-aciklamasi-videodan-foto-iki.jpg

Suç duyurusu dilekçesinde, S.K. adlı bir kadının facebook ve Twitter hesabı üzerinden 24 Eylül 2018'de başında sarık ve üzerinde cübbe bulunan 6 yaşlarındaki bir çocuğun fotoğrafını paylaşarak hakaret ve aşağılayıcı ifadelerde bulunduğu belirtildi.

video.jpg

Tüm Müslümanlara hakaret

Sarık ve cübbenin İslam dininin kutsal saydığı sembollerden olduğu belirtilen dilekçede, bir anne ya da babanın velayet haklarının doğal bir sonucu olarak çocuklarına giydirdiği bu sembol kıyafetler kastedilerek paylaşımda kullanılan ifadelerin bütün Müslümanlara ağır bir hakaret olduğu savunuldu.

k-s-foto-videodan-uc.jpg

Dilekçede, söz konusu paylaşımı yapan kadının değişik tarihlerde çok sayıda benzer içerikte beyan ve ifadelerinin mevcut olduğu ileri sürülen dilekçede, hesap sahibi S.K. hakkında "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" ve "halkı din ve mezhep farkı gözeterek birbirine karşı kin ve düşmanlığa tahrik" suçlarından cezalandırılması amacıyla kamu davası açılması talep edildi.

"Aile olarak incindik"


Kutsala Saygı Derneği Başkanı Mehmet Sarı, suç duyurusunun ardından adliye önünde yaptığı basın açıklamasında, bugün yargıya taşıdıkları vakada şahit olunan kin ve düşmanlık örneğinin ilerleyen süreçte toplumu ne denli büyük problemlerin beklediğine dair çok somut emareler barındırdığını söyledi.

kutsala-saygi-17.jpg

6 yaşındaki çocuğu hakaretlerine alet etti!

Sarı, "Bir kadın, hatta maalesef anne olduğunu kendi beyanlarından öğrendiğimiz bir kadın, 6 yaşındaki bir çocuğun kıyafeti üzerinden kutsal değerlerimize saldırmış, ağır hakaretler etmiş ve bu hakaretlerine 6 yaşındaki bir çocuğu alet etmekten hiç çekinmemiştir." dedi.

Baba Cuma Avcı da yaşanan olay nedeniyle yıprandıklarını, üzüldüklerini ve aile olarak incindiklerini belirtti. 

Suç duyurusundan sonra Kutsala Saygı Derneği Başkanı Av. Mehmet Sarı tarafından yapılan basın açıklamasının tam metni şöyle:

Bu gün burada Türkiye’de son yıllarda en çok işlenen fakat en az takibata uğrayan suçlardan biri olan Halkın bir kesiminin inandığı dini değerleri alenen aşağılama ve halkı birbirine kin ve düşmanlığa karşı tahrik etme suçlarına ilişkin bir suç duyurusu yapmak için toplandık. Bizler bu suç duyurusu vesilesiyle Kutsala Saygı Derneği olarak internette özellikle sosyal medyada her gün binlercesi işlenen bu tür suçlara ilişkin yetkililere bir takım hatırlatmalar yapmak istiyoruz. Zira bu gün yargıya taşıdığımız vakada şahit olduğumuz kin ve düşmanlık örneği önümüzdeki süreçte toplumumuzu ne denli büyük problemlerin beklediğine dair çok somut emareler barındırmaktadır. Öyle ki, bir kadın hatta maalesef bir anne olduğunu kendi beyanlarından öğrendiğimiz bir kadın 6 yaşındaki bir çocuğun kıyafeti üzerinden kutsal değerlerimize ağzından salyalar saçarak saldırmış, ağır hakaretler etmiş ve bu hakaretlerine 6 yaşındaki bir çocuğu alet etmekten hiç çekinmemiştir.

kutsala-saygi-4.jpg

Gün geçmiyor ki müslümanların kutsal değerleri pervasızca hakaretlere maruz kalmasın, en ağır aşağılamalara muhatap olmasın. Mesele öyle boyutlara varmıştır ki; bahse konu suç tiplerindeki oransal artış hızla artmakta, neredeyse artık vakayı adiyeden kabul edilmekte, böylece herkes tarafından kanıksanmaktadır.

Maalesef meselenin toplumun huzur ve barışı açısından alarm verici noktalara gelmesinde birçok sebep sayılabilirse de, bunlardan en önemlisi yasalarımızda bu tür suçlar yönünden etkili bir yaptırım ve denetim mekanizmasının öngörülmemiş olmasıdır.

videodan-foto-bir-001.jpg

İfade özgürlüğünün sınırları çizilirken gerek mevzuatımızda gerekse yüksek yargı içtihatlarında başkalarını incitecek, derin elem ve ızdırap duymasına sebep olabilecek, kışkırtıcı, tahrik edici, hatta şoke edici söylemlere geniş bir özgürlük alanı tanınmıştır. Böylece milyonlarca insanın inanç özgürlüğü bir avuç kendini bilmez, hadsiz haysiyet cellatlarının sözde ifade özgürlüğüne kurban edilmiştir.  Bunun dışında bu tür suçların artmasındaki en büyük sebeplerden bir diğeri ise şikâyet ve karar süreçlerindeki yavaşlık ve yer yer meydana gelen anlaşılmaz tıkanıklıklardır. Bu vesileyle yetkilileri toplumun barış ve huzurunu tehdit eden bu tür suçlara ilişkin detaylı çalışmalar yaparak sebep ve sonuç ilişkileri bağlamında gerekli yasal düzenlemelerin ivedilikle yapılması konusunda uyarmayı sivil toplum adına bir görev addediyoruz.

recep-yazici.jpg

Bu konuda meseleye sineklerle tek tek uğraşmak yerine bataklığı kurutacak bir anlayışla yaklaşılması halinde ancak kalıcı ve köklü çözümler bulunabileceğine inanıyoruz. Aksi takdirde benzer provakatif eylemler toplumda gerginlikler ve huzursuzlukları beraberinde getirecek ve olmasını istemeyeceğimiz tarzda kaotik bir ortama zemin hazırlayacaktır. Yetkilileri bu gerçeği görmeye ve gereğini yapmaya davet ediyoruz. 

kutsala-saygi-iki.jpeg

Diğer taraftan toplumun bütün kesimlerince kutsal kabul edilen her türlü değere karşı vuku bulacak saldırılar karşısında Kutsala Saygı Derneği olarak halkımızın desteği ve yasaların verdiği güvence ile kuruluş amacımız doğrultusunda her türlü hukuki sürecin ısrarla takipçisi olacağımızı belirtmek isteriz. Katılımınız için teşekkürler.

manset-a.jpg

kutsala-sagi-6.jpg

kutsala-saygi-3.jpg

kutsala-saygi-18.jpg

KUSAD Başkanı Av. Mehmet Sarı, sosyal medya hesabından teşekkür mesajı yayınladı...

Yapılan suç duyurusu ve basın açıklamasının ardından, Kutsala Saygı Derneği Başkanı Av. Mehmet Sarı, sosyal medya hesabından şunları paylaştı:

"Kutsala Saygı Derneği olarak minik evladı üzerinden sosyal medyada iğrenç bir saldırıya uğrayan aileye hukuki destek sağladık. Aynı zamanda kuduz İslâm düşmanı Serpil Koçak adındaki saldırgan aleyhinde dernek olarak da bizzat suç duyurusunda bulunduk. Bu vesileyle yapmış olduğumuz basın açıklaması ana akım medyada geniş yer buldu. Yönetim kurulumuzdan Gazeteci Şükrü Sak'a, Av. Mürsel Sarı'ya, ve destek mesajlarını ileten herkese gösterdikleri dayanışma için teşekkür ederim..."

turkiye-bunu-konustu.jpg

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Nabız Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.