• BIST 95.922
 • Altın 255,301
 • Dolar 5,7434
 • Euro 6,4909
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 23 °C
 • Konya 22 °C
 • İzmir 29 °C

Kur'ân'a inanmayan-ama Müslüman(!)- ilahiyatçı sapığa Diyanet cevab verdi!

Kur'ân'a inanmayan-ama Müslüman(!)- ilahiyatçı sapığa Diyanet cevab verdi!
Mustafa Öztürk isimli, Kur'an'ı kendi aklına uyduramayan, o yüzdende inanmayan(!) sümüklü sapığın hezeyanlarına Diyanet cevab verdi!

Kur'ân'a inanmayan -ama nedense Müslüman(!)-ilahiyatçı sapığa Diyanet cevab verdi

 

İlahiyatçı Mustafa Öztürk’ün son günlerde Kur'an-ı Kerim'in mahiyeti ve burada yer alan kıssaların gerçekliği konusunda tepki çeken açıklamalarına karşı Diyanet sessizliğini bozdu.

Diyanet, “Kur’an-ı Kerim’in lafız ve manasıyla Allah’ın kelamı olduğu hususunda tereddüt yoktur” ifadelerini kullandı.

Karar gazetesi'nde yazan Mustafa Öztürk isimli sapık ilahiyatçı, sıradan insanların kafalarında tereddüt oluşturmak amacıyla ve aptalca mantık yürütmelerle ilmi yorumlarda(!) bulunuyordu.

Öztürk’ün “Kur'an-ı Kerim mealen mi, lafzen mi vahyedilmiştir” konulu açıklamalarına cevap veren Diyanet, “Kur’an-ı Kerim, lafız ve manasıyla Allah’ın kelamıdır. Allah’ın koruması ile tek harfi bile değişmeden günümüze kadar gelmiştir ve kıyamete kadar da baki kalacaktır. Nitekim geçmişten günümüze dünyanın her tarafındaki mushafların hiçbirinde herhangi bir farklılığın olmaması da bu hakikatin ve mucizenin en somut göstergesidir. Hz. Peygamber’den bu tarafa mucizevi bir şekilde Müslümanların zihninde yer etmiş olan Kur’an’ı Kerim’in lafız ve manasıyla Allah’ın kelamı olduğu hususunda tereddüt uyandırabilecek söylemlerden uzak durmak bütün Müslümanların ortak sorumluluğudur” dedi.

İslam’ın temel kabullerine aykırı

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı’nın yaptığı açıklamada, “Son zamanlarda Kur’an’ın mahiyeti ve Kur’an’da yer alan kıssaların gerçekliği konusunda kamuoyunda tartışmalara yol açan birtakım iddiaların ileri sürüldüğü görülmektedir. Söz konusu iddialara göre Kur’an’ın sadece manası bir öz olarak Hz. Peygamber’e indirilmiş, o da bunu kendi kültürünün kelimeleriyle söze dönüştürmüştür. Bu iddialar, hem bizzat Kur’an-ı Kerim’in kendi ifadelerine, hem onu insanlığa duyuran Hz. Peygamber’in açıklamalarına hem de tarih boyunca benimsenen İslam ilim geleneğindeki temel kabullere açık bir aykırılık taşımaktadır” ifadesine yer verildi.

Kur'an mülkiyetin Allah'a ait olduğu hatırlatılan açıklamada, “Allah’ın bütün insanlığa gönderdiği son mesajı olan Kur’an-ı Kerim’de yer alan birçok ayet, onun bütünüyle yani hem manası hem de lafzıyla Yüce Allah’a ait olduğunu açıkça ortaya koymaktadır: Kur’an’ın, gerek indiriliş keyfiyeti gerekse indirildiği lafız örgüsüyle ilgili bu doğrultuda pek çok ayet-i kerime ve hadis-i şerif bulunmaktadır. Kur’an kıssalarının gerçekliği olmayan kurgusal anlatılardan ibaret olduğu iddiasına gelince, bu yorum da yine bizzat Kur’an’ın kendi ifadelerine ters düşmektedir” denildi.

Bu sümüklü sapığa cevab veren Diyanet'in, "Madem inanmıyorsun, şüphelerin var, o zaman çektir git!" şeklinde daha sert bir açıklama yapması beklenirdi tabii ki!

 

Bu düşük kalibreli sapık ne demişti?

 

Kendi kıytırık aklını herşeyin ölçüsü zanneden bu düşük kalibreli sapık, Allah'a, Peygambere ve Kur'ân'a inanmayan-inanmadığı anlaşılan, Kur'ân'dan "şüphelenen"(!) sapık şöyle demişti:

 "Kur’ân’ın Mekke döneminde Ehl-i kitap, özellikle de Yahudiler hakkında olumlu bir dil kullanmasına rağmen, Tevbe sûresi 29. âyette aynı zümrenin “Allahsızlar” diye nitelendirmesi arasındaki uçurum az çok anlaşılır hale gelir. Kur’an’daki bu keskin üslûp ve tikel hüküm değişikliklerinin tek tek ve lâfzen Allah tarafından belirlendiği kanaatinde değilim. Çünkü Allah’ın bu denli güncel ve politik bir sürecin içinde bizzat müdahil olduğuna kani değilim. Allah’ın bizzat savaşa katıldığı izlenimi veren âyetlerin Hz. Peygamber’in zihnindeki genel ve küllî vahiyden istinbat edilmiş tikel referanslar olduğu kanaatindeyim.

18289.jpg

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Nabız Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.