• BIST 2.438,84
  • Altın 964.455
  • Dolar 16.1904
  • Euro 17.3519
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 14 °C
  • Konya 15 °C
  • İzmir 20 °C

Kumandan Mirzabeyoğlu... Vela ve Bera...

Necati Atilla

Kemalist tahakkümün Müslüman halkın damarlarına kadar  baskı yaptığı bir zamanda imdada koşacak kurtarıcı fikrin gerekliliği ve akabinde kapıyı çalan Büyük Doğu Fikriyatı. Ve seksen yıllık cumhuriyet tarihinde eşya ve hadiseler karşısında mutlak fikri bağrına basıp küfrün en hışımlı zamanlarında “Dik durun karşınızda leşler var” deme cesaretini, korkularını ve dünyevi kaygılarını karanlık odalarındaki seccadelerine hapsedip kalemlerini sığ edebiyat içinde etliye sütlüye dokunmadan raks ettiren tatlı su İslamcılarına inat Kumandan Salih MİRZABEYOĞLU..

Tarihte adı kaybolmadan yaşayan şahsiyetlerin özelliği ortaya koydukları eserlerinden ziyade inandıkları fikrin önünde yanlışa karşı göğüslerini siper edip hayatlarıyla bedel ödemeleridir. Onların fikirlerine anlam katan  tek şey hakikat adına akan kanları o verilen candır eserlerini ebedi kılan. Kumandan 68 yıllık ömrünü çileyle örmüş şehadetle noktalamış bir dava adamı. Mübarek yükünün derdini alnına çizgi çizgi dert yapıp işlemiş, ahiret yurdundaki asıl rızık adına dünya nimetlerini yerdeki küfe misali ayağının ucuyla itmiş bir mümin. Cezaevinden çıktığında “bu suret dünyaya perde çekmişte  vuslatını  ister” dedirten ufka kayan gözleri gözlerimin önünde.

Devletin el sıkmasını bekleyen, öncesinde vebalı muamelesi yapan kalemlerin sıraya girip ah kumandan! vah kumandan! naralı yazıları enflasyonist bir durum arz edercesine gazete köşelerini zorlamakta. Oysa kalemin onuru her daimdir dönemsel değil, 28 Şubat günlerinde içi boş şiire ve sanata evrilen kalemlerin  16 yıldır siyasetin içinde nasılda fedailik yaptığına şahidiz. Neden kıymet zamanında ve mekânında  verilmez ki, işte nabzında fikrin çilesi atmayan insanların lügatteki tercümesi.

İnsanlığı kuşatan tüm  meselelere karşın  bende varım diyerek  kurtarıcı bir dünya görüşü sunmak fikrin zaruriyetidir. Fikrin ızdırabını çeken adamlar dünya görüşünü sunarlarken içsel bir dönüşümle birlikte bunu gerçekleştirirler. Yani insanlığın istikbali için istenilen şeyin kendi içinde inkılabı. Allah dostlarında manalaşan hal bu. Allah dostu deyince yalnızca şeyh efendiler gelmesin aklınıza benim nezdimde Şehid Halil Kantarcı da bir Allah dostudur hem de canını Rabbine  pazarlıksız teslim eden, yada beş sene boyunca hacca gitmek için yaşlı hallerine rağmen çöp toplayıp hac parası biriktiren, Kabe’yi görünce saatlerce göz yaşını tutamayan  Maraşlı Mehmet amca ve eşi gibi. İşte bu mananın bekçiliği peşindeydi Kumandan.

FETÖ denilen emperyalizmin devşirme virüsünü 30 yıl öncesinden ilk görüp bas bas bağıran, “gözlerimizin önünde iğdiş ediliyor bu adamların eliyle bir nesil ki kurda dost kuzuya düşman olacaklar” diyerek uyaran fikre hangimiz şahit değiliz ki. Fikrin ve mananın içi takiyye şarkılarıyla boşalttığında bej takkeye ve sahte gözyaşlarına esir olup bu çağın ihanetine göz yumanlar aynı hassasiyeti hak ve hakikat davasının memuru olan Kumandana göstermediler. Ve malum ecnebi tohumu bu örgütçe 16 yıl zindanlarda işkencelerle yoğrulan hücresinde yalnız bırakılan Kumandan ve yine Fetö mağduru olup halen o çileye devam eden cezaevindeki diğer Müslüman mahkûmlar.

İnsan uykudadır ölünce uyanır” der son peygamber, ölmeden ölümü tatmanın şerbetini, nefsini ilmek ilmek çözüp hakkın potasına koyma kavgasını veren Kumandan uyandı  ya biz uyuyanlar uykumuzun farkında mıyız. Âlimlerin mirası kişi değil fikirdir, mutlak fikrin özü olan “istikbal İslam’ındır” düsturunu gaye hakikat bilene bırakılan fikir, merdiveni gösteren kapı nispetindedir. Nefsiyle yüzleşmeyen, tasavvufun hikmetlerinden, Allah dostlarının hallerinden bahsedip de kendiyle hesaplaşmayan, kibir denilen havuzda yüzüp, kendini  kevserde zanneden, fikrin yegâne  takipçisi benim diyerek heva ve hevesine kul olmuş baş olma heveslileri bu kapıdan geçemeyecekler.

Ulema iki kavramın öneminden bahseder; eğer ki derler, bu iki kavram hayatınızda yoksa tüm amelleriniz tehlikededir; bunlar Vela ve Bera’dır. Yani Allah için sevmek ve yine onun için buğzetmek, onu seveni dost edinmek ona düşmanı düşman bilmek. Allah’a ve onun dini olan İslam’a olan kinleri tescillenmişlerle yan yana oturanlar, fikrin kapısından hangi yüzle geçecekler. Yada “onlara benzemeyiniz” ilahi uyarısına rağmen, Mutelize çıkışını batının aklı karşısındaki kompleks fikir olarak resmederken bir yandan da fikrini yine batının düşün dünyasından eklektizme boğarak vahiyden koparan pipolu entelektüel olma gayesine düçâr olanlar bu kapının kolundan hangi akılla tutacaklar.

Kumandanı defnedip üstüne örtülen toprağının kurumasını beklemeden hak kavgaya kaldığı yerden devam eden ayrıştırıcı değil ümmetin tüm samimi  renklerini aşkla kucaklayan gerçek fikir bağlıları, kalemini ve hüznünü Ümmetin akıbet aynası Filistin’de başlatılan “Büyük Dönüş Yürüyüşü” ne çevirip “İstikbal İslam’ındır” mutlak hakikatini cümle cümle işlemeye başladı bile. Seksen yıldır hakları gaspedilen Anadolu’nun mazlum halkına haklarını geri iade etme kavgasını batıya ve onun yerli işbirlikçilerine rağmen binbir zorluklarla veren Ümmete umut olan Erdoğan’a, “dik dur yanındayız”  desteğine  kaldığı yerden devam ederek  “buradayız” mesajını veren fikrin kapısını açan tüm dostlara selam olsun.

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Nabız Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.