• BIST 116.829
 • Altın 322,014
 • Dolar 6,0825
 • Euro 6,6031
 • İstanbul 5 °C
 • Ankara 2 °C
 • Konya 2 °C
 • İzmir 10 °C

İstihbarat millileşti kaos sona erdi!

İstihbarat millileşti kaos sona erdi!
Bir zamanlar CIA’dan maaş almak ve onun ofisi gibi çalışmakla eleştirilen MİT, artık tamamen millileşti. 15 yıldır bu yönde adımlar atan AK Parti hükümetleri, dünkü KHK ile istihbarattaki kaosu da sona erdirdi.

15 TEMMUZ darbe girişiminden ders alan Türkiye, bugüne kadar ‘istihbarat denetimi dışında’ tutulan Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı askeri birimleri de Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT9 denetimine aldı. Bugüne kadar ‘rakip kurumlar’ gibi çalışan ve birbirinden bilgi saklayan Jandarma, Emniyet ve Genelkurmay ile MİT istihbaratı, Milli İstihbarat Koordinasyon Kurulu (MİTT) çatısı altında toplandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığını yapacağı MİTT ile Türkiye’de istihbaratın ‘Millileşeceğine’ dikkat çeken eski Genelkurmay İstihbarat Dairesi İç Güvenlik uzmanı emekli Tuğgeneral Fahri Erenel, Türkiye’de istihbaratın son 15 yıldır NATO değil Türkiye’nin ihtiyaçlarına göre yapıldığını ve son düzenlemeyle kangren olmuş istihbarat servisleri arasındaki bilgi saklama sorununun çözüldüğünü söyledi.

İZİN ERDOĞAN’DAN

Resmi gazetede yayımlanarak dün OHAL kapsamında 693 ve 694 sayılı Kanun Hükmünde (KHK) kararnameler ile daha önce Başbakanlığa bağlı olan MİT Müsteşarlığı, Cumhurbaşkanlığına bağlandı. Atama ve görevden alınma işlemi Cumhurbaşkanlığınca yapılacak MİT Müsteşarına dair soruşturma izni de Cumhurbaşkanı onayına bağlandı. Cumhurbaşkanının MİT Müsteşarı ile ilgili soruşturma talebine izin vermemesi durumunda, ilgili birimler 10 gün içinde Danıştay’a itiraz da edebilecek.

ÖNCEDEN UYARI

KHK’da, ‘Milli Savunma Bakanlığı ve TSK’da görev yapan personele ilişkin istihbarat hizmetleri MİT tarafından yürütüleceğine› dönük ifadelerde de dikkat çekti. Bugüne kadar kışla, garnizon gibi hiç bir askeri birimin kapısından içeri girmesi yasak olan MİT, 15 Temmuz darbe girişimden çıkarılan derslerin de etkisiyle TSK içinde de istihbarat yürütme faaliyetine başladı. Türkiye›de, kısa süre öncesine kadar MİT Müsteşarları da askerlerden seçiliyordu ve bunun da etkisiyle bugüne kadar hiç bir darbe girişimi önlenememişti. MİT›in önceden tespit ettiği 9 Mart 1971 muhtıracılarını bildirmesi ise, darbe girişimini tespit eden MİT mensuplarının kurumdan atılmasıyla sonuçlanmıştı.

CIA’YA ÇALIŞIRDI

TÜRKİYE’nin ulusal güvenliğinin emanet edildiği Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), adı milli olsa bile 1973’e kadar maaşlarını bile ABD İstihbarat Teşkilatı CIA’den alıyordu. 2002 yılına kadar ise NATO ve ABD ülkelerinin belirlediği önceliklere göre İstihbarat faaliyetleri şekilleniyordu. Emekli Tuğgeneral Fahri Erenel, son yıllarda istihbaratın millileşmesine yönelik adımlar atılan Türkiye’de son KHK’nın hayati önemde olduğuna dikkat çekti:

MİLLİLEŞME YAŞANIYOR

“Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri iç güvenlik ve sınır güvenliği. Buna dair yılların kangren olmuş istihbarat koordinasyonsuzluğu sorununa MİKK’le son verildi. FETÖ yapılanması ve 15 Temmuz darbe girişiminde, MİT’in TSK’yı izleyememesinin eksikliğini gördük. Türkiye’nin dört büyük istihbarat birimi MİT, Emniyet, Jandarma ve Genelkurmay istihbarat servileri arasında, ‘herkesin eline geçen istihbar bilgisini kendisine saklaması’ sorunu vardı. Ele geçen bilgiler, ya kasıtlı olarak geciktirilerek verilir ya da maksatlı çarpıtılarak. Ben, Genelkurmay Başkanlığı’nda beş yıl boyunca diğer kurumlardan gelen istihbarat raporlarını takip etmekle görevliydim. İç ve dış istihbaratta, son 15 yıldır büyük bir millileşme var. Daha önce NATO’nun ihtiyaçlarına göre şekillenen istihbarat faaliyeti millileşerek Türkiye’nin gerçeklerine göre şekillendi. Buna rağmen, kurumlar arasındaki rekabet ve koordinasyonsuzluk nedeniyle üç ayrı istihbarat biriminin birbirlerinden habersizce aynı muhbir veya haber kaynağıyla çalıştığına, Suriye ve Irak’ta ya da Güneydoğu’da muhbirlerin hem Türk istihbaratına ‘PKK’lılar burada’ diye ihbarda bulunduğuna hem de PKK’lılara ‘TSK operasyon yapacak’ dediğine, ya da yurtdışında muhbirlerin hem bize hem diğer ülkelere aynı anda çalıştığını tespit etti.

MİLLİ KRİPTO SİSTEMİ

Eskiden PKK Kandil’de ne yapıyor bilemiyorduk ve ABD istihbaratına bağlı kalıyor, bunun sonucu onların ihtiyaç duyduğu istihbaratı temin ve paylaşım yapıyorduk. Şimdi milli uydu, insansız hava araçları, erken uyarı sistemleri ile bu bağımlılığımız da bitti ve istihbaratta millileştik. Eskiden MİT mensupları maaşlarını CIA’dan alırdı. Ayrıca hem Genelkurmay içindeki Sinop ve Ankara ofisleri ile hem de Emniyet’teki birimleri ile polis ve askeri istihbaratı da takip ederlerdi. Eskiden Genelkurmay Başkanı ve Başbakanın yaptığı her konuşma, yabancı ülkelerce tespit edilirdi. Milli kripto sistemimizle bunun da önüne geçildi”

ANAYASAYA UYGUN

Muhalefet partileri tarafından yapılan ‘Bu düzenlemeler Anayasaya aykırı’ eleştirilerini değerlendiren Anayasa Hukukçusu Yard. Doç. Adnan Küçük “Anayasada istihbaratın nasıl olacağı yönünde bir hüküm yok, olmaz da. İstihbarat koşulları, MİT Kanunu ile belirlenmiştir ve her kanun gibi o da KHK ile değiştirilebilir” diye konuştu.

SON KHK iLE NE DEĞiŞTi

- Adalet Bakanlığı, hakim ve savcılara satışı yapılmak üzere, herhangi bir kurumdan onay almadan yurt dışından fon ve vergi ödemeden silah ithali yaptırabilecek. Adalet Bakanlığı 4 bin yeni hakim ve savcı ile 2 bin hakim adayı alacak. Hakimler ve Savcılar Kurulu’nda (HSK) 100 müfettiş olacak. Askeri hakim sınıfındaki subaylar, HSK tarafından hakim ve savcı olarak atanabilecek.

- Adalet Bakanlığı bünyesinde Türkiye aleyhine AİHM’e yapılan başvuruları takip etmek amacıyla İnsan Hakları Dairesi Başkanlığı oluşturuldu. İnsan Hakları Dairesi Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı ile işbirliği yapmak suretiyle Türkiye aleyhine AİHM’e yapılan başvuruları takip edecek.

- Özel Harekat Dairesi Başkanlığı, “Özel Harekat Başkanlığı” olarak değiştirilerek Polis Akademisi Başkanlığı seviyesine çıkartıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü’ne 20 bini polis ve 7 bin 500’ü bekçi 29 bin personel alınacak. Özel Harekat Dairesi Başkanlığına 3 bin, Sahil Güvenlik Komutanlığı’na 200 yeni kadro tahsis edilecek.

- Tüm bahis oyunlarında, yasa dışı uygulamalara karşı polise teknik takip izni verildi.

- Albaylar ile bekleme süresi 3 yıldan az olan generaller, bekleme süresi ve sicil durumu gözetilmeksizin Yüksek Askeri Şura değerlendirmesine alınabilecek.

- Bakanlıklardan 269, TSK’dan 209 personel ihraç edildi. 16 Cezaevi Müdürü ve 422 gardiyan, görevden alındı. Hava Kuvvetleri Komutanlığından 10 emekli tuğgeneralin rütbeleri alınarak, emekli kimlikleri iptal edildi. 57 kişi memuriyetine iade edildi. KHK’lar ile kapatılan bir radyo, bir vakıf ve bir kurumun yeniden açılmasına izin verildi. Üç dernek, iki gazete ve bir haber ajansı kapatıldı.

TUTUKLULUK 5 YIL

- Doktor, uzman doktor ve aile hekimleri, kendilerinin istemesi ve kurumların da onayı dahilinde 72 yaşına kadar çalışabilecek. Madde bağımlılığı tedavisinden yararlanacak kişiler, 18 yaşını doldurmamış olanlar ve tıbben başkanın bakımına muhtaç olanlar, acil haller, iş kazası ile meslek hastalığından yararlananlarla aynı haklara sahip olacak.

- Aksaray’ın Sultanhanı ile Artvin’in Hopa ilçesine bağlı Kemalpaşa beldeleri ilçe yapıldı.

- Esrar elde etmek amacıyla kenevir ekimi yapan kişiye 500 günden 10 bin güne kadar adli para cezası verilebilecek. Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçunun işlenmesinde kullanılan araçlara el konulabilecek.

- Öğrenci barınma hizmetlerine ilişkin faaliyetlerin Milli Eğitim Bakanlığından alınacak ruhsat olmadan yürütülmesi halinde brüt asgari ücretin 20 katı idari para cezası uygulanacak ve bu yerler valilikçe kapatılacak.

- KHK’de kamu görevine iade kararı alınan öğretim elemanları, 15 gün içinde görevine başlayacak.

- TOBB organlarıyla oda ve borsa seçimlerinde oy kullanabilmek için seçim tarihi itibarıyla en az iki yıldır oda ve borsaya kayıtlı olma şartı aranacak.
- Türkiye’deki devlet üniversiteleri yurt dışında akademik birim ve sosyal tesisler kurabilecek.

- Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında çıkarılan 694 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile devletin güvenliği, anayasal düzen, milli savunma, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk suçları ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlarda 2 yıl olan tutukluluk süresi, 5 yıl daha uzatılabilecek. (Star)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Nabız Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.