• BIST 2.554,08
 • Altın 991.359
 • Dolar 16.8836
 • Euro 17.8211
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 14 °C
 • Konya 15 °C
 • İzmir 24 °C

Hayâl et!..

Necdet Kocataş
Hayâl et!.. Düşün! Ve dile! Dilememizin şiddetiyle Allah var etsin. Hayâllerimizi hakikate, gerçeğe dönüştürecek sistemi hayâl et!..

Hayâl et!..

 

Bir ülke, bir vatan hayâl et… Estetiğin zirvesine çıkmış mimarisiyle, sükûneti ve nizâmı fısıldayan caddesi, sokağıyla; huzurun, ahengin, şefkatin ve sevginin fışkırdığı evini-yuvasını, çalışanın alın teri kurumadan emeğinin karşılığını aldığı iş yerlerini, adaletten, haktan ve hukuktan başka bir şey tütmeyen adliyesi, “insan” gibi insan yetiştirme derdi olan okulları, dayatmanın, baskının, zulmün olmadığı, inançlarından dolayı asla horlanmayacağın… Bir ülke, bir vatan hayâl et!...

Şiir gibi bir cemiyet, bir toplum, kadının “kadın” olmasına erkeğin “erkek” olmasına mani hiçbir engelin olamayacağı, kadının kocasına, kocanın karısına ayna olduğu, birbirlerinde kendi var oluş hakikatlerini seyrettikleri, her şeyin bu dünyada olup bittiğine inanmayan, hep ötelere hazırlanan bir kadın erkek!..

Ecrin, sevabın ve günahın, cezanın varlığına inanmış, Allah gayesinde birleşmiş kadınlar ve erkekler!.. Ve onların evi-yuvası, çocukları ve toplumunu… Hayâl et!..

Evet, hayâl et!.. Kula kulluğun bittiğini… Hayâl et!.. Çalmanın çırpmanın meşru ve çalanın çırpanın “işini bilen” olarak kabul edilmeyeceği, hakkın ve hukukun ayaklar altında çiğnenmeyeceğini hayâl et!.. Hayâl et!.. Sadece insanca, insan gibi yaşayacağını hayâl et!.. Sana insan gibi davranılacağını ve senin de mutlaka insani davranışlar sergileyeceğini… Senden “Bahtiyar-papağan”ın başta olmak üzere bütün bir varlık aleminin emin olacağını, kendi öz cevherimizin zahir olacağını ve tam insanlaşacağımız günleri hayâl et!..

Bizden olmayanların bile kendi inançlarıyla, değerleriyle yaşamanın tadını çıkaracaklarını hayâl et!.. Birbirleriyle tam ahenkli, tıkır tıkır çalışan, tek derdi insanın Allah’a Resulünün gösterdiği yoldan kul olma gayesini gerçekleştirmek olan devlet, kurum ve müesseselerinin var olabileceğini hayâl et!.. Hayâl et!.. İnsanını ve onun vatanını dış düşmanlara karşı korumak, ve insanının ideallerini tüm dünyaya kurtuluş reçetesi olarak sunabilecek, maddeye hakim olmuş; ilimde, fende, teknolojide, her alanda tam tekmil bir yapı-devlet hayâl et!.. Hayâl et!.. Kadının bir cinsel meta olarak tüketilmediğini, insan addedildiğini, asla ama asla hiçbir şiddete zulme ve katliama maruz kalmayacağını… Zor mu? Hayâl et!.. Yürüdüğü yollarda cennetin açıldığını… Hayâl et!.. Maçoluğun, külhanbeyliğinin, abazalığın sarhoş ve barbar erkek tipinin ve onları çağrıştıran hiçbir şeyin yaşayamayacağı, yaşatılmayacağı bir ortamı hayâl et!.. Erkeğin de kendi sınırlarına çekildiğini, özgürlüğün ne olduğunun aslıyla ve esasıyla sınırlarını çizildiğini, hayâl et!..

Hayâl et! Korkma! Hayâl et!.. Hayâllerimize de müdahale edemezler ya!.. Hayâl et!.. Aşkın, vecdin, sadakatin, dostluğun, kardeşliğin, taatin, ibadetin, ahlâkın, barışın, huzurun, ilmin bilimin, fenin, estetiğin ve sanatın, imarın ve mimarinin, televizyonun, sinemanın ve tiyatronun… Her şeyin yerli yerine oturtulduğunu hakikatine irca edildiğini hayâl et!..

Ahlaksızlığın prim yapmayacağını, samimiyle mürainin ayırt edileceğini, dedikodunun, gıybetin, iftiranın kökünün kazınacağını, “insan etiyle beslenen” etoburların neslinin kuruyacağını, şahsiyet kemirerek “şahsiyet”(!) bulan kemirgenlerin olamayacağını hayâl et, hayâl edelim!..

Hayâl etmeye mecburuz, mahkûmuz hatta…

Hayâl et!.. Düşün! Ve dile! Dilememizin şiddetiyle Allah var etsinHayâllerimizi hakikate, gerçeğe dönüştürecek sistemi hayâl et!..

“Başyücelik” sistemini ve O'nun toplum düzenini hayâl et!.. Sadece hayâl et!..

Şayet gözlerin kapalı hayâl ettiysen, şimdi aç gözlerini, müşahede et acı gerçeği, gör baş gözünle çırılçıplak her şeyi… Kötüye, yanlışa, çirkine dair her şeyin vücut bulduğunu somut olarak gör! Ve anla! Neyi niçin yapman gerektiğini. Muhafaza edecek bir değerin olmadığını. Muhafazakâr takılmanın anlamsızlığını… “İyi doğru güzel” ile “kötü yanlış çirkin”in iç içe yaşamayacağını, ya birinin ya ötekinin aradan çekilmesi gerektiğini gör!.. “Kötüye yanlışa çirkine” güzelleme yapma!.. Eklemlenme!.. Entegre olma… Dik dur!.. Kötüyü gör!.. Güzeli şimdilik sadece hayâl et!.. Başka bir dünyanın varlığını, var olduğunu unutma!.. Cennetin, cehennemin varlığını düşün… Hayâl et!.. Hesap gününü, mizanı  düşün ve hayâl et!..

“Seninki senin, benimki benim…”  

“Seninki senin, benimki de senin…”

“Ne seninki senin, ne de benimki benim her şey Allah’ın” hakikatlerinin katman katman yaşanacağı bir toplum düzeni hayâl et!.. Korkma! Şimdilik hayâllerimize müdahale edemiyorlar…

Son Söz: Tüm bunları J.Lenon’ın kendi materyalist dünya görüşüne göre sözlerini yazdığı ve kendisinin seslendirdiği “Imagine-hayâl et” şarkısını dinleyince “hayâl ettim!”… Lüzumsuz bir hayâl mi? Hayâl işte… Selâm ile...

26.12.2018

Necdet KOCATAŞ

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Nabız Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.