• BIST 1.540
 • Altın 441,773
 • Dolar 7,4091
 • Euro 8,9910
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 4 °C
 • Konya 2 °C
 • İzmir 12 °C

Gazeteci Fazıl Duygun´dan çarpıcı bir kitab: Filistin değil, İsrail sorunu

Gazeteci Fazıl Duygun´dan çarpıcı bir kitab: Filistin değil, İsrail sorunu
Niçin Filistin değil de İsrail sorunu? Söz konusu Orta Doğu olunca, hepimizin şuurlaştırması gereken en önemli şeyin "İsrail´in bir devlet değil, Haçlı-siyonizmin ileri uç karakol görevini yürüten bir işgal ve terör yapılanması olduğudur. Yani aklımızdan

 

/resimler/2015-8/6/1623554026882.jpg

Gazeteci-yazar Fazıl Duygun'un Kuzgun Kitap'tan yayımlanan "Filistin değil, İsrail Sorunu" adlı kitabı, yazarın İsrail ve Ortadoğu üzerine dilimize çevirdiği bazı yabancı makaleleri bir araya getiriyor.

Kitabın Önsöz'ü...

Niçin Filistin değil de İsrail sorunu? Söz konusu Orta Doğu olunca, hepimizin şuurlaştırması gereken en önemli şeyin “İsrail'in bir devlet değil, Haçlı-siyonizmin ileri uç karakol görevini yürüten bir işgal ve terör yapılanması olduğudur. Yani aklımızdan hiç çıkarmamız gereken şey, Fikir ve aksiyon adamı Sayın Salih Mirzabeyoğlu'nun  Ölüm Odası b-yedi isimli eserinin 1. cildinde ifade ettiği üzere “Gerçek bir büyük Doğu projesinde, Orta Doğu'da İsrail diye bir devlete yer yoktur!” sözüyle, Tek yetkili gazetecisi olduğum Kumandan (Çakal) Carlos'un “Ürdünden, Akdeniz'e Filistin Bir bütündür Bölünemez!” sözüdür.

Sonradan ve zoraki uygulamalarla (meselâ BM Güvenlik Konsey'inde İsrail'in üyeliğine karşı çıkan, aralarında Yunanistan'ın da bulunduğu 13 devletin, 2. Emperyalist Paylaşım savaşının en güyük galibi ABD tarafından tehdit edilerek ikna(!) edilmesi gibi) ve BM kararlarını çiğneyerek oluşturulan sunî bir devlet olan İsrail'i tanımak, başta Türk milleti olmak üzere Orta Doğu'daki bütün milletleri imha projesini hali hazırda uygulamaya devam eden Haçlı- Siyonist emperyalim kabul etmek demektir.

“Mavi Marmara”nın “Özgür Gazze” seferi, “Gazze'ye uygulanan ambargoyu dünya gündemine getirerek,  İsrail'i insanlık âleminde suçlu koltuğuna oturtulmasıyla, dünya entelektüellerinin bakışı da değişmeye başlamıştır.

Bu kitab, 1997 yılında Akademya dergisinde tercüme ettiğim 2 makale ve daha sonra Time Türk sitesinde tercüman-yazar olarak çalıştığım ve 2010 yılı bahar aylarında gerçekleştirdiğim İsrail ve Orta Doğu hakkındaki İngilizce makalelerden oluşmaktadır.

Kitab ilk olarak, İstiklâl Savaşı döneminde, aralarında terör oluşumu İsral'in kurucu lideri Ben-Gurion'un da bulunduğu Yahudi siyonistlerin, Mustafa Kemal ve dönemine bakışlarını yansıtan bir makale ile başlıyor. Bu makaleyi en öne almamın sebebi; terör oluşumu İsrail'in liderlerini tanıtma açısındandır. İkinci makale ise, Hamas'ın geçirdiği tecrübe ve Hamas'la şehid Yaser Arafat arasındaki inişli-çıkışlı ilişkileri anlatması açısından, Filistin tarihinin yakın dönemini anlamak açısından önemlidir diye düşündüm.

Bu kitabı oluşturan İngilizce tercüme makaleler, Mavi Marmara seferinden hemen önce veya sonra ve  hepsi dünya çapında meşhur fikir adamları ve gazeteciler tarafından yazılmıştır. Bunlar, Noam Chomksy, James Petras,Gilad Atzmon, David Kushner, Kodmani Darwisb, BM rapörtörü Richard Falk, Ilan Pappe, Norman Finkelstein,William A. Cook, Jonathan Cook,  David Barsiman, İkbal Ahmed, Uri Avnery, Muhammed Davd Miraki gibi sahasında önemli şahsiyetlerdir.

İran Yahudileri başlıklı makale ise bir Yahudi sitesinden alınmış olup, anonim bir makaledir. Bu kitaba koymamızın gayesi ise, Yahudilik, İran ve İsrail ilişkilerini göstermek içindir.

Kitaba, Genel Yayın Yönetmenliğinde bulunduğum Aylık dergisinde yayınlanmış, ABD'nin Afganistan ve Irak işgalleri neticesi uğradığı bozgunu anlatan, biri benim tarafımdan tercüme ve haber-yorumlarla hazırlanmış, diğeri ise, Afganistanlı Dr. Muhammed Mirakî tarafından yazılmış iki makale daha koyduk. Bu makalelerin site sayfalarında kaybolmasına gönlüm razı olmadı açıkçası ve insanımızın bölgemizde hâlen devam eden bu işgalleri ve işgalci ABD-NATO'nun yaşadığı hezimetleri bilmesini istedim.

Çakal Carlos'un Filistin Sorunuyla ilgili makalesiyle birlikte, Orta Doğu'nun bağrına hançer gibi saplanmış İsrail sorununun, dünya entelektüelleri tarafından nasıl ele alındığını bu kitap biraz olsun size gösterebilir.

En son makale ise, Mavi Marmara saldırısından 1 hafta sonra, dünya ve Türkiye basınındaki değerlendirmelerle yazmış olduğum bir makale.

 
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Nabız Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.