• BIST 1.060
 • Altın 480,854
 • Dolar 7,2343
 • Euro 8,5708
 • İstanbul 29 °C
 • Ankara 34 °C
 • Konya 31 °C
 • İzmir 35 °C

Devlet Bahçeli ve MHP'den büyük bir hamle!

Devlet Bahçeli ve MHP'den büyük bir hamle!
Son dönemde, siyaseti kilitleyen ve Türkiye'yi lüzumsuz bir seçime mecbur bırakan Devlet Bahçeli, bir anda büyük, çok büyük bir hamle yaparak Tuğrul Türkeş ile ilgili "örgütlü bir kapris"e imza attı!

MHP’nin Tuğrul Türkeş isminin geçtiği yerde, “Türkeş” soy isminin kullanılmaması, “Tuğrul”, ya da “Tuğrul Bey” diye hitap edilmesi yönünde karar alarak, asansör, koridor ve kapılardan Türkeş’in ismini kaldırtması, son yılların "en örgütlü kaprisi" olarak değerlendiriliyor!

Başbakan Davutoğlu’nun bakanlık teklifini kabul ederek MHP’ye şok etkisi yaşatan merhum Alparslan Türkeş’in oğlu Tuğrul Türkeş için eski Mısır’da Firavunların uyguladığı bir ceza verildi. MHP yönetimi, Tuğrul Türkeş’in isminin geçtiği yerde, ‘Türkeş’ soy isminin kullanılmaması kararı aldı. Buna göre MHP’liler Türkeş’in isminin geçtiği yerlerde, ‘Tuğrul’, ‘Yıldırım Tuğrul’ veya ‘Tuğrul Bey’ şeklinde hitap edecek. MHP yönetiminin Tuğrul Türkeş ile ilgili olarak aldığı bu Türkeş soyadıyla anılmama kararı, daha ilk günden asansördeki, koridorlardaki ve kapılardaki isimlerinin kaldırılması, Firavunlar dönemi antik Mısır’daki bir uygulamayı akıllara getirdi.
 
ESKİ MISIR’DA EN BÜYÜK CEZA İSİM SİLMEYDİ
 
Firavunlar döneminde Mısır’da, çok ağır bir suç işleyen kişi, yargılanıp idam edildikten sonra ismi tüm kayıtlardan siliniyordu. Söz konusu kişinin ismi, okul kayıtlarından başlamak üzere adının geçtiği her yerde uygulanıyordu. Ceza öyle titizlikle uygulanıyordu ki, sonraki çağlarda Mısır’da böyle bir kişinin yaşadığına ilişkin en ufak bir emare bile kalmıyordu.
 
FİRAVUNLAR DÖNEMİ MISIR’INDA HUKUK VE İSİM SİLME CEZASI
 
Hukuk sisteminin başı resmi olarak firavundu. Firavun, yasama işlemlerinden (yasa çıkarma), adalet dağıtmaktan, hukuku ve düzeni korumaktan sorumluydu. Yeni Krallık döneminde, Kenbet olarak adlandırılan yerel yaşlılar meclisleri, mahkemelerde ufak çekişmeleri ve küçük davaları çözümlemekle görevliydiler. Daha büyük davalar ise, örneğin cinayet, büyük emlak işlemleriyle ilgili uyuşmazlıklar ve mezar soygunculuğu gibi, Büyük Kenbet olarak adlandırılan, vezir ya da firavunun başkanlık ettiği mahkemede görülürdü. Küçük suçlara verilen ceza, suçun ağırlığına göre para cezası, dayak, burun ya da kulak vb. kesme ve sürgün olabilirdi. Cinayet ve mezar soygunculuğu gibi ciddi suçlar, başın kesilmesi, suda boğma ya da kazığa oturtma suretiyle idamla cezalandırılırdı. Cezalandırma, suçlunun ailesini de kapsayabilirdi. Antik Mısır’da herhangi bir kişiye verilebilecek en ağır ceza kayıtlardan silme cezasıydı. Darbe girişimi, hanedan mensubu birini öldürmek ya da dine karşı işlenen ağır suçlarda bu ceza uygulanırdı. Bu cezayı alan kişinin o zamana kadar isminin yazıldığı her türlü kayıtlar, defterler, metinler, yazıtlar tek tek bulunur, söz konusu kişinin adı tek tek silinirdi. Bununla, bu kişinin isminin gelecek kuşaklara ulaşmaması, hiç yaşamamış kabul edilmesi amaçlanırdı.
 
İSİM SİLME CEZASINA BİR ÖRNEK
 
Tutankhamon’un taş mezarı açıldıktan sonra X-ışınlarıyla incelenmişti. Kafasının arkasından darbe aldığı görülüyor ancak yüzüstü yatar pozisyonda iken alınmış bir darbe olduğu saptanmıştı. Bununla ilgili olarak arkeologların yaptığı inceleme sonucunda, Tutankhamon’u öldüren kişinin bulunmasından sorumlu olan vezir Eyi’nin bu görevini yerine getirmediği, yani komploya destek verdiğinin tespit edilerek idam edildiği ortaya çıktı. Bugün dönemin en etkili yöneticisi olduğu tahmin edilen Vezir Eyi, hiçbir kayıtta yer almıyor. Tutankhamon dönemi yazıtlarından da bazı isimlerin silindiği görülüyor. Silinen bu isimlerin de Eyi’ye ait olduğu değerlendiriliyor. Vezir Eyi’nin mezarı da soyulmuş, biriktirdiği tüm mirası çalınmış, duvardaki isminin geçtiği yazılar da silinmiş durumda. (Yeni Akit)
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Nabız Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.