• BIST 1.467
 • Altın 439,038
 • Dolar 7,3775
 • Euro 8,9266
 • İstanbul 2 °C
 • Ankara -1 °C
 • Konya -1 °C
 • İzmir 3 °C

Cumhurbaşkanı; "Başkanlık sistemi hayata geçecek!"

Cumhurbaşkanı; "Başkanlık sistemi hayata geçecek!"
“7 Haziran-1 Kasım arasındaki belirsizlik süreci güçlü Cumhurbaşkanlığı sayesinde krizsiz atlatıldı. Yaşadığımız tecrübeler istikrarlı bir Türkiye için yeni anayasa ve başkanlığı acil bir ihtiyaç olarak önümüze çıkardı.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eyüp Belediyesi hizmet binası ve toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, AK Parti’nin kongreye gitme kararını değerlendirdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bu kongrede aday olmayacağını açıkladığını anımsatan Erdoğan, şöyle devam etti: “Hem AK Parti’nin kongre kararının, tüzüğün 70. maddesi gereği Başbakan’ın aldığı bu kararın ve aynı zamanda Başbakan’ın aday olmama kararının hayırlı olmasını Allah’tan temenni ediyorum. Başbakan’a yaklaşık 20 aydır başbakanlık sürecinde vermiş olduğu kıymetli hizmetler için şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum. Milletimiz bu ülke için tuğla üstüne tuğla koyan hiç kimseyi asla unutmaz. Sayın Başbakan’ın da hizmetleriyle milletimizin gönlünde müstesna bir yere sahip olduğuna inanıyorum.”     

HİZMET YARIŞI

Bu tür makamların bir çeşit bayrak yarışı olduğunu vurgulayan Erdoğan, kendisinin de Başbakanlık bayrağını Abdullah Gül’den devraldığını hatırlatarak, “Milletimin beni Cumhurbaşkanlığına seçmesinin ardından bu bayrağı Davutoğlu’na devrettik. Şimdi 22 Mayıs’taki kongrede seçilecek kişi, Sayın Davutoğlu’ndan bu bayrağı devralacak ve hizmet yarışı bu şekilde sürüp gidecek. Önemli olan çalışmalarımızla hem milletimizin hem de Rabbimizin huzurunda ibra olmamızdır. Bayrağımızı devralacak yeni arkadaşımıza da şimdiden başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.     

DİNAMİZM GETİRİR

Erdoğan, 40 yıllık dava arkadaşlarının içinde bulunduğu, kurucu genel başkanı olduğu partiyle ilgili gelişmeleri yakından takip etmesinin birilerini rahatsız ettiğini dile getirerek, şunları kaydetti:  “Niye rahatsız oluyorsun? Bundan daha doğal, daha tabii ne olabilir. Cumhurbaşkanı olmam demek, geçmişimle ve arkadaşlarımla tüm ilişkilerimi kesmem anlamına gelir mi? Tam tersine ben bu kimliğimle Cumhurbaşkanlığına aday oldum ve milletimin yüzde 52’sinin teveccühüyle bu makama geldim. Her değişim beraberinde yeni bir heyecan, dinamizm getirir. AK Parti Genel Başkanlığı ve Başbakanlık’ta yaşanan değişimin de ülkemiz için böyle hayırlı bir havaya vesile olacağına inanıyorum.”

İSTİKRAR SAĞLANDI     

Erdoğan, bugünkü Türkiye’nin, dünün rotasız, hedefsiz, amaçsız Türkiyesi olmadığını, ülkenin önünde 2023 hedefleri gibi kapsamlı ve heyecan verici bir yol haritası bulunduğunu söyledi. Milletin doğrudan kendi oyuyla seçtiği Cumhurbaşkanı sayesinde, seçimler ve hükümetler gelip geçse de ülke yönetiminde herhangi bir boşluk olmadığını ve olmayacağını artık çok iyi bildiğini vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi:  “Başkanlık sistemini gündeme getirmemin sebebi de budur. Milletimiz 2007 Anayasa değişikliği ile hukuki altyapısı hazırlanan, 10 Ağustos 2014 seçimiyle de fiili adımı atılan bu yeni dönemin faydasını görmüştür. 7 Haziran ile 1 Kasım seçimleri arasındaki belirsizlik döneminin güçlü Cumhurbaşkanlığı sayesinde krize meydan verilmeden geçirilmesi milletimizin memnuniyetini daha da artırmıştır. Geldiğimiz noktadan geriye dönüş yoktur. Bunu artık herkes kabul etmelidir. Yeni anayasanın milletimizin tercihi ve onayıyla girilen bu yeni yönetim tarzının kurumsallaştırılmasını da sağlayacak şekilde hazırlanacağına inanıyorum.”     

 ACİL İHTİYAÇ       

Başkanlık ve yeni anayasa meselesinin Tayyip Erdoğan’ın şahsi meselesi olmadığını vurgulayan Erdoğan, “Türkiye’nin bugüne kadar yaşadığı tecrübeler sonunda geldiği yer hem yeni anayasayı hem başkanlık sistemini acil bir ihtiyaç olarak önümüze çıkarmıştır. İşte Meclis Genel Kurulu’nda olanları görüyorsunuz. Komisyonlarda olanları görüyorsunuz. Başkanlık sisteminin olduğu bir ülkede bunları göremezsiniz. Bunlar Meclisi terörize etmeye çalışıyorlar. Ama bunlara milliyetperver, vatansever parlamenterler fırsat vermediler, fırsat vermeyecekler” diye konuştu.     

BU SİSTEM BİZE YENİ DEĞİL GELENEKSELDİR

- Yeni anayasanın sadece bir kişiye, bir partiye, bir makama hizmet etmeyeceğini vurgulayan Erdoğan, milletin tamamının anayasası olacağını, millete karşı sorumluluk hisseden herkesin bu sürece katılması gerektiğini kaydetti. Erdoğan, “Aynı şekilde başkalık sistemi bir kişiye veya bir defaya mahsus bir uygulama olmayacaktır. Nasıl parlamenter sistem tek partili olarak çeyrek asır, çok partili olarak da 70 yıl boyunca ülkeye damgasını vurmuşsa başkanlık sistemi de milletimiz yeni bir sisteme ihtiyaç duyana kadar aynı işlevi görecektir. Kardeşlerim, gençler başkanlık sistemi bize yeni değil, bizim için gelenekseldir geleneksel” diye konuştu.              

YARINLAR BUGÜNDEN DAHA İYİ OLACAK

- AK Parti’deki kongre kararının ardından birilerinin “Bak ekonomide ne oluyor?” dediğini hatırlatan Erdoğan, şunları söyledi: Onlar avunup gitsinler. Evelallah, 2008’de de aynı şeyi yaptılar. ‘Ekonomi dibe vuracak’ dediler. Ben ne dedim. ‘Teğet geçer’ dedim. Teğet geçti mi? Geçti. Şimdi yine aynı şeyleri söylüyorlar. Boşuna davul-zurna çalmayın, bu millet dimdik ayakta, bu ülke dimdik ayakta. Evelallah yarınlar bugünden daha da iyi olacak. Hiç endişe etmeyin. Bize eğilmek yaraşmaz. Biz sadece Rabbimizin huzurunda rükuda eğiliriz, başka bir yerde asla. Türkiye’nin son 13 yıldır demokrasi ve ekonomi alanında yaşadığı büyük dönüşüm, aynı zamanda güçlü bir istikrar ve güven ortamının tesisine de imkan sağlamıştır. Hatırlayınız, geçmişte bu tür bayrak değişimleri çok büyük krizlere, çok büyük spekülasyonlara yol açardı.”     

BİZ YOLUMUZA SEN YOLUNA GİT

- Türkiye’nin dört bir yanından terör örgütlerinin ve onlara destek olan güçlerin doğrudan dolaylı saldırısı altındayken AB’nin “‘Vize için terörle mücadele yasasını değiştireceksiniz” dediğini hatırlatan Erdoğan, “Siz önce Avrupa Parlamentosu’nun yanında çadır kuran teröristlere müsaade ederken bu zihniyetinizi niye değiştirmiyorsunuz? Teröristlere çadır kurdurtacaksın ve onlara orada imkan sağlayacaksın ve bunu demokrasi adına yaptığını söyleyeceksin. Bize de ‘Vize kaldıracağım bunun şartı, şunu değiştirmen...’ Kusura bakma, hadi bakalım biz yolumuza gidiyoruz, sen de yoluna git. Kiminle anlaşabiliyorsan onlarla da anlaş” dedi.

O ZİHNİYETİ LANETLİYORUM

- Müslüman’ın yıkmanın değil inşa etmenin, öldürmenin değil yaşatmanın, husumetin değil muhabbetin peşindeki kişi olduğunu belirten Erdoğan,  “Bangladeş’te 75 yaşında bir mücahide, hiçbir dünyevi günahı olduğuna inanmadığımız insana, idam kararı veren zihniyeti lanetliyorum. Her türlü girişimde bulunmuş olmamıza rağmen, burada kinin, nefretin, bu denli yaygınlaşmasını ve şu anada kadar, bu tür idamları yapan bir anlayışı, ben ne demokratik bir anlayış, ne de adil bir yönetim olarak görüyorum.” diye konuştu. 

BİRİNCİ BAŞKAN

-“Başkanlık sistemine geçtikten sonra milletimizin teveccühü ile bu göreve gelecek kişi; Türkiye’nin birinci başkanı olarak görevine başlayacak” diyen Erdoğan, “Bu değişimden korkmaya gerek yok. Tam tersine herkesten bu değişime destek vermesini, katkı sağlamasını bekliyoruz. Meseleyi kişiselleştirenlerin ülke ve millete karşı sorumluluktan kaçtıklarını biliyoruz” ifadesini kullandı.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Nabız Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.