• BIST 2.380,90
  • Altın 949.551
  • Dolar 15.92
  • Euro 17.0193
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 10 °C
  • Konya 11 °C
  • İzmir 20 °C

Bu necip millet büyük dirilişlere gebedir!

Gülşah Taşkent

Yıl 1503...Payitaht İstanbul’da Sultan 2.Bayazıd'in öfke dolu sesi Topkapı Sarayı’nın duvarlarında yankılanır... 

Venediklilerle bir yıl önce bir anlaşma imzalanmıştır. Lakin Venedikliler yeminle teyit edilen bu anlaşmayı hiçe sayarak, yün ve pamuk yüklü iki kadırgamızı zapt edip Girit'e gönderirler. Eşkıyalar bize ait Mora'da ortalığı kasıp kavururlar. Bir haber daha ulaşır İstanbul’a, Venedikliler iki levendimizi esir almışlar, birini satmışlar, diğerini de işkence yaparak zindana atmışlardır. Üstelik Venedik Doçu  sarayının duvarına Türkler aleyhine ahlaksız  bir resim yaptırmış, ona bakarak eğlenip, hakaretler etmektedir. 

Bu sebepten sultanın öfkesine gark olan Venedik Doçuna derhal bir Nâme-i Hümâyun gönderilir. Şunlar yazılıdır: 

“Ben ki yedi iklim ve diğer bütün toprakların ve kürre-i arzın mutlak hakimi Sultan Bayezid Han; haber aldım ki iki askerimi esir alıp birisini  işkenceye yatırmışsın. Bu Name-i Hümayunumu sana getiren Turhanoğlu Ömer Bey’in yanındaki kulum  Ali’ye vakit geçirmeden sattığın levendimi  nerede ise bulup teslim edesin. İşkence edilene ise yüz elli bin gümüş akçe tazminat ödeyesin. Ve de sarayında bizim aleyhimizdeki ol tasviri yerinden söküp yakasın ve küllerini kendisine teslim edesin. Yoksa bilesin ki sonu senin için nice ve nasıl azaplarla dolu olacağını tahmin edemeyeceğin bir sefer açarım ki sefil ü rezil olursun”    

Sonuç olarak Osmanlı sultanının emri ivedilikle yerine getirilir. Zira devlet böyle bir devlettir işte. Batılıların “ölürken bile güzeldi “ diye nitelendirdikleri Osmanlı, bir mektubuyla zelzele misali titretmektedir  Avrupa'yı.  Bugüne geldiğimizde ise Türkiye,  etrafında çevrilen tüm dolaplara karşı yıkılmadan ayakta kalabilen büyük bir devlettir.

Tüm planlarını ülkemizi tarih sahnesinden silmek adına yapan emperyalist güçlere ve onun içerdeki maşalarına rağmen Türkiye Cumhuriyeti dünyanın dört bir tarafında mazlumların sesi olmaya devam etmektedir.  

Atalarından aldığı köklü devlet geleneğiyle tarih sahnesinde her zaman “büyük devlet" olarak var olan bu necip millet, inşallah büyük dirilişlere gebedir. Kendisini “süper güç”  olarak gören ancak büyük devlet olamamış milletler de er geç yok olmaya mahkûmdurlar. Tarih, büyük imparatorlukların gömülü olduğu bir mezarlık gibidir bunu hiç unutmamak gerekir.   

Tarihinden gelen devlet şuuruna, felsefesine, idrakine ve şerefine  nail olan Türk devleti  dünya durdukça bu topraklar üzerinde var olmaya devam edecektir biiznillah. 

 Devlet büyük olur küçük olur ne gam... Devlet, cihan devleti tahtındadır ne hüsran... 

Tarih gerçeklerin hikayesidir... Bu gerçekliğe kulak verenlerden olmak dilek ve dualarıyla...

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Nabız Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.