• BIST 2.554,08
  • Altın 991.359
  • Dolar 16.8836
  • Euro 17.8211
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 12 °C
  • Konya 14 °C
  • İzmir 23 °C

"Biz, çocukken şehit olduk..."

Gülşah Taşkent

Biz, Çocukken Şehit Olduk...

 

Gülşah Taşkent

 

Şu ahir ömrümde 15 Temmuz 2016 gibi bir geceyi yaşamış olmaktan bir Türk evladı olarak milletimle her zaman gurur duyuyorum. Canlı kanlı gözlerimizin önünde gerçekleşen darbe kalkışmasını milletimizin şanlı direnişiyle bertaraf ederek, vatanımızı esaretten, namusumuzu ayaklar altında çiğnenmekten kurtardık. Bugün bizler hâlâ bu ülkede onurumuzla, özgürce yaşayabiliyorsak bunu, o gece toprağa düşen, al bayrakları kanlarıyla bezeyen, şehadete hiç düşünmeden koşan vatan evlatlarına borçluyuz.

Hep tarih kitaplarında okuduğumuz Türk’ün o korkusuz, cengâver, gözü kara kimliğinin 15 Temmuz gecesi bir kez daha şahlanışına hepimiz şahit olduk. Asla unutulmayacak bir destana imza atan “Şu imanlı Türkler" o gece yine sahneye çıktılar ve devletimizi, liderimizi, bizleri tabiri caizse ipin ucundan aldılar.

Bilir misiniz beni kan tutar. Parmağımda ufacık bir kesik dahi olsa bakamam, tansiyonum düşer ama her ne hikmetse o geceye ait görüntüleri izlediğimde, şehit kardeşlerimin o parçalanmış bedenlerinden hiç korkmuyorum. Bakın bunlar gerçekten birer tarihi vesika. Tankların altında lime lime olmuş bedenler, atılan mermilerden kopmuş bacaklar, kollar, dışarıya fırlamış beyinler, iç organlar... Bunları düşünmek bile benim gibi bir kadın için imkansızken, ben o şehit bedenlerine bakabildim. Unutup da yılgınlığa düşersek ve “acırsak acınacak hale geliriz” diyerek yüreğim dağlanmış bir şekilde izledim ve hafızama kazıdım.

Hepsinin ayrı bir kahramanlığı vardı elbet. Lakin benim için 15 Temmuz’un “çocuk şehitlerinin” yeri bambaşkadır. Belki kendim de iki erkek evlat sahibi olduğumdan; o gece şehit düşen çocuklarımızın fotoğraflarına baktığımda hep kendi çocuklarımın yüzünü görürüm. İçimi tarifsiz bir acı kaplar. Fidan gibi evladını, kardeşini daha önünde yaşayacağı uzun yılları varken toprağa vermek hangi anne baba, kardeş için dayanılabilir bir acıdır ki? Hem hayatlarından vazgeçen hem de geride bıraktıklarına “şehit ailesiolmak” gururunu hediye eden bu çocuklarımızın isimleri, ömrüm boyunca kalbimde taze bahar çiçekleri olacak kalacaklardır.

Bu yazıda da isimlerini ve şehadete eriştikleri geceye dair olanları tekrar yâd edelim...

 

ABDULLAH TAYYİP OLÇOK

foto-bir-gulsah.jpg

1999-15 Temmuz 2016


15 Temmuz gecesi vatanına, milletine ve bayrağına sahip çıkmak için babası Erol Olçok’la birlikte köprüye koşan Abdullah Tayyip Olçok, iki mermiyle vuruldu ve henüz 16 yaşında şehadete kavuştu.

MAHİR AYABAK

foto-iki-gulsah.jpg

1999-16 Temmuz 2016

Mahir Ayabak, babasından haber aldığı darbe girişimine karşı vatanını savunmak için Atatürk Havalimanı’na gitti. Ayabak, 17 yaşında şehadete kavuşarak, 15 Temmuz şanlı zaferinin en küçük şehitlerinden biri oldu.

 

MUTLU CAN KILIÇ

foto-uc-gulsah.jpg

1998-16 Temmuz 2016

Şehit Mutlu Can Kılıç, henüz 17 yaşındaydı. Ailesinin ilk göz ağrısı olan ve 8 yıl hasretten sonra dünyaya gelen Kılıç, garsonluk yapıyordu. Babasıyla beraber gece yarısından sonra dışarı çıkan Kılıç, hasta yatağından kalkarak vatanı için mücadele etmeye gitti. Ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin önünde FETÖ’cü hainler tarafından vurularak darbenin en genç şehitlerinden biri oldu.

 

RÜSTEM RESUL PERÇİN

foto-dort-gulsah.jpg

1998-16 Temmuz 2016

15 Temmuz gecesi darbecilerin kalkışmasını televizyon ekranlarından öğrenen henüz 17 yaşındaki Rüstem Resul Perçin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısını beklemeden Beştepe’ye koştu ve orada kurşunların hedefi olarak darbenin en genç şehitlerinden biri oldu.

 

UHUD KADİR IŞIK

foto-bes-gulsah.jpg

1999-16 Temmuz 2016

15 Temmuz sabahı, asker olabilmek için Kara Harp Okulu’nda astsubaylık sınavına giren Uhud Kadir Işık, aynı günün akşamında Meclis’in önünde yaralılara yardım ederken şehit edildi.

 

ÖZGÜR MUSTAFA KARASAKAL

ozgur-mustafa.jpg

2000-15 Temmuz 2016

15 Temmuz darbe girişiminin en genç şehitlerinden biri olan 17 yaşındaki Özgür Mustafa Karasakal, Genelkurmay Başkanlığı’nın önünde helikopterden açılan ateş sonucu yaralandı. Vurulduktan sonra 40 dakika ambulans bekleyen Karasakal, babası ve iki kardeşinin gözleri önünde şehit oldu.

 

ENGİN TİLBAÇ

engin.jpg

2000-15 Temmuz 2016

Henüz 16 yaşında olan Engin Tilbaç, 15 Temmuz gecesi darbe girişimini protesto ederken tankın altında kalarak şehit oldu. Yüzü tanınmaz halde olduğu için kimliği tespit edilemeyen Tilbaç’ın ailesi, üç gün boyunca Tilbaç’ı aradıktan sonra DNA testi ile gencin hayatını kaybettiğini öğrendi. Genç şehidin annesi zihinsel, babası fiziksel engelliydi.

HALİL İBRAHİM YILDIRIM

foto-sekiz-gulsah.jpg

 2001-15 Temmuz 2016

15 Temmuz destanının en küçük şehidi Halil İbrahim Yıldırım, henüz 15 yaşındaydı. Halka ölüm kusan FETÖ’cü hainler, Bayrampaşa Emniyet Müdürlüğü önünde direnen Halil İbrahim’in minik bedenini de hedef aldı.

Evet, en küçüğü 15 yaşındaydı. Şimdi mertebelerin en güzeli ile şereflendiler sonsuz bir ahiret hayatı kazandılar. Onlara sorgu, sual yok... Çocuk yaşında şehadetle nasiplenmek... Dünya nimetleriyle ölçülemeyecek bir onur...

Sinsi bir virüs gibi bünyeyi sarmış bir örgütün işgal kalkışmasında kendi vatanında kendi toprağında kendi milletine karşı şiddete tevessül etmiş bu zihniyete karşı kahramanca canını ortaya koyan bu koç yiğitler; gelecek Türkiye’nin inşasında “kaderin üstünde bir kader vardır diyerek” isimlerini bu milletin gönlüne yazdırdılar.

Bu davanın mayasında da anasını, babasını, kardeşini evinde bırakarak adete şehadete koşarcasına giden bu yiğitlerin aşkı, heyecanı ve inancı vardı.

Aradan geçen üç yıldan sonra hafızalarımızı hep diri ve taze tutalım. Özellikle bu çocuklarımızı hiç unutmayalım. Her birinin hikayesi bir film olacakken, biz geride kalanların 15 Temmuz’a ait hâlâ esaslı bir destan kaleme alamamış, bir film çekememiş olmasının ayıbı da başka bir yazımın konusu olsun.

Tüm şehitlerimiz için el- Fatiha...

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Nabız Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.