• BIST 2.396,45
 • Altın 925.989
 • Dolar 15.7926
 • Euro 16.6587
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 23 °C
 • Konya 19 °C
 • İzmir 29 °C

Batı`dan yeni bir hamle mi?

Batı`dan yeni bir hamle mi?
Yusuf Kaplan bu yazısında Batı uygarlığının kısa macerasına değindikten sonra günümüze sarkıyor. Bugün Batı tarafından oynanan oyuna İran üzerinden girişildiğine dikkat çekerek, bu oyunla birlikte amacın "Ehl-i sünnet omurgasını çökertmek!.." olduğunu idd

 Yusuf Kaplan bu yazısında Batı uygarlığının kısa macerasına değindikten sonra günümüze sarkıyor. Bugün Batı tarafından oynanan oyuna İran üzerinden girişildiğine dikkat çekerek, bu oyunla birlikte amacın "Ehl-i sünnet omurgasını çökertmek!.." olduğunu iddia ediyor.

 

BATI?NIN SALDIRGANLIĞI

Öncelikli olarak Batı uygarlığı, saldırgan bir uygarlık; insanlığa, insanlığın medeniyet birikimine saldıran bir yıkıcı bir tecrübe.
Batı uygarlığının bütün medeniyetlerin kökünü kazıdığı, başka medeniyetlere hayat hakkı tanımadığı yakıcı gerçeğini anlayamazsanız, ülkenizde de, bölgenizde de, dünyada da neler olup bittiğini anlayamazsınız.
Bu gerçeği, büyük tarihçi Arnold Toynbee, yeri geldikçe hatırlattığım gibi, açıkça şöyle özetlemişti: ?Batı uygarlığı, 300 yıl gibi kısa bir zaman dilimi içinde yeryüzündeki 26 medeniyetten 16?sını fiilen yok etti; 9?unu fosilleştirdi.?
Gördüğünüz gibi, Batı uygarlığı, bütün insanlığa, bütün medeniyetlere yokedici bir saldırının adıdır. Tarih?te böyle bir saldırı sözkonusu olmamıştır.
Burada izi sürülmesi gereken soru şu: Bu saldırının neden/ler/i ve sonuçları ne?
Bunun temel felsefî nedenini, yaşayan cins İtalyan düşünürlerinden Vattimo şöyle açıklar: 
?Modern düşünce zayıf düşüncedir. Zayıf düşünce, kendini dayatan bir düşüncedir. 0 yüzden Narsist?tir. Kendine âşıktır. Başkasına iyi gözlerle bakmaz. Kendini dayatır yalnızca.?
O yüzden Batılılar, tarihleri boyunca başka kültürlerle, dinlerle ve medeniyetlerle bir arada yaşama tecrübesi üretememiştir. Bu nedenle, dünya üzerinde hâkim olduğu son üç yüzyıldan bu yana Batı uygarlığı, başka kültürlerin, dinlerin ve medeniyetlerin kökünü kazımaktan ve dünyayı büyük bir kaosun ve felâketlerin eşiğine sürüklemekten başka bir şey yapamamıştır.
Kısacası, Batılılar, başka dinlerle ve kültürlerle birarada yaşama tecrübesi üretememişlerdir. O yüzden dünyayı cehenneme çevirdiler!

 

İSLÂM DÜNYASINI ORTADAN YARMAK!

Bin yıldır, dünya tarihini Avrupalılar ve Müslümanlar yapıyorlar. Batılıların modernlikle birlikte geliştirdikleri küresel saldırıdan biz de nasibimizi aldık. 
Ve sonuçta Osmanlı durduruldu. Şimdi de, çeyrek asırdır, İslâm dünyası, içeriden birbirine düşürülmeye, bunun için de şiî-sünnî çatışması icat edilmeye çalışılıyor.
Ortada oynanan büyük bir oyun var: Bin yıldır Selçuklu ve Osmanlıların mücadeleleri sonucunda İslâm dünyası, ilk defa Ehl-i Sünnet Omurga üzerinden akidevî, fikrî ve siyasî olarak birleştirilmişti.
İşte son çeyrek asırdır, Batılılar, görünüşte kavga etseler de gerçekte İran?ın önünü alabildiğine açıyorlar. 
Çok tehlikeli bir oyun var burada: İslâm dünyasını tam ortadan ikiye yarmak ve böylelikle İslâm dünyasının toparlanmasına büyük bir darbe vurmak istiyorlar.
Bu konu, önemli. Üzerine biraz daha ayrıntılı olarak gideceğim.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Nabız Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.