• BIST 108.079
 • Altın 380,079
 • Dolar 6,8071
 • Euro 7,5765
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 15 °C
 • Konya 14 °C
 • İzmir 21 °C

15 Temmuz'dan 16 Nisan'a "Anadolu devrimi!"

15 Temmuz'dan 16 Nisan'a "Anadolu devrimi!"
Gazeteci Şükrü Sak; 20 Nisan Perşembe günü Eskişehir’de, Genç IHH ve Seriyye Vakfı Eskişehir İl Başkanlığı’nca ve gönüldaşımız Özer Yılmaz’ın büyük destek ve katkılarıyla düzenlenen, “Fikir sohbetleri” programında konuştu!

Nabız Haber Özel

 

"15 Temmuz'dan 16 Nisan'a Anadolu devrimi!"

20 Nisan Perşembe günü Eskişehir’de, Genç IHH ve Seriyye Vakfı Eskişehir İl Başkanlığı’nca ve gönüldaşımız Özer Yılmaz’ın büyük destek ve katkılarıyla düzenlenen, “Fikir sohbetleri” programında;

Gazeteci yazar Şükrü Sak

15 Temmuz’dan 16 Nisan’a Anadolu ihtilali” başlığı altında bir “Sohbet-konferans” gerçekleştirdi…

Seriyye Vakfı Eskişehir İl Başkanlığı’nın ve Genç IHH’nın, Burkina Faso’da yaptıracağı Malcolm X lisesi yararına düzenlenen imza günü dolayısıyla Eskişehir’de bulunan Nabız Haber Genel Yayın Yönetmeni Şükrü Sak, bu vesile ile düzenlenen programda yaklaşık iki saatlik bir konuşma yaptı.

soylesi-a.jpg

Özer Yılmaz; "Kendi öz nizâmımıza doğru, başımıza tâç olarak koymamız gereken..."

Programın açılış konuşmasını yapan Özer Yılmaz; “İhtilâl ve inkılâp” kavramlarının, Büyük Doğu-İbda külliyatındaki tarif ve tanımlamalarından hareketle yaşadığımız süreci değerlendirdiğimizde, bunun böyle adlandırılamayacağını, tam olarak oradaki tariflerle örtüşmediğini, ama yaşanan büyük değişim ve dönüşümün, “dirilen Anadolu ruhu”nun, “kendi öz nizâmına” doğru büyük bir irade ortaya koyduğunu söyledi!

 “Yaşadığımız bu tarihi süreçte, doğru tavır almamız, Müslüman Türk milletinin “üst aklı” olarak ortaya çıkan Necip Fazıl ve Mirzabeyoğlu’nun ortaya koymuş olduğu fikri derinliği-ideolojik arkaplânı doğru anlamamıza bağlı” diyen Özer Yılmaz, bugün yaşadığımız şartlar “İdeolocya’nın-fikrin” kendisini nasıl dayattığını bir kere daha ortaya koymuştur, bu “sistem fikrinin ve fikir sisteminin” sunduğu projeksiyonu baş tâcı etmemiz, başımıza “tâç” olarak koymamız gerek” ifâdelerini kullandı!

soylesi-3.jpg

Şükrü Sak: "15 Temmuz'dan 16 Nisan'a Anadolu devrimi"

15 Temmuz saldırısının arkasındaki güçlerin, farklı yöntemlerle bu “saldırıyı” devam ettirdiğinin altını çizen Sak, “90 yıldır ilk defa Müslüman Anadolu halkı bu büyük işgal girişimini püskürterek destan yazdı” değerlendirmesinde bulundu! Medayda sıkça kullanılmaya başlayan "Anadolu ihtilali" kavramının tam olarak yaşanan süreci karşılamadığını ifade eden Sak, 7 Şubat'ta başlayan ve bugüne kadar yaşanan durumu "bütün bir süreç" olarak görmek gerektiğini ve bunu daha yalın bir şekilde, "Anadolu devrimi" olarak gördüğünü söyledi! Dirilen Anadolu ruhunun "tam bağımsızlık iradesini" ancak bu kavramla adlandırabiliriz" dedi

sukru-sak-ozer-yilmaz.jpg

Sak,  konuşmasına;

“Öncelikle bu güzel buluşmayı tertipleyen, başta dava aşk ve heyecanını hep diri tutmuş yirmi yıllık kadim dostum, gönüldaşım Özer Yılmaz’a, Seriyye Vakfı Eskişehir İl Başkanlığı ve Genç IHH’ya, bu nazik davetlerinden dolayı teşekkür ediyorum” diyerek başladı…

Referandum sonuçları üzerine değerlendirmelerde bulunan Sak;

“Bu referandumu en iyi özetleyen söz, bir Osmanlı padişahının sözünden aplike edilerek söylenen;

“Buradaki zafer, yenilen düşmanın çokluğu ile anlaşılabilir” sözüdür… 15 Temmuz’da kazandığımız zafer ve yendiğimiz düşman, 16 Nisan’da maskesiz olarak; FETÖ, PKK, Sol, Almanya, Hollanda, Batı, ve tüm tonlarıyla Batıcılardır… 16 Nisan'da bu şekilde Müslüman Anadolu'nun karşısına çıktılar! 16 Nisan’da bu kadar farklı kesimin aynı çatı altında toplanması, “Müslüman Türk” kimliğine duyulan düşmanlıktan kaynaklanmaktadır ve Anadolu halkının göstermiş olduğu “bağımsızlık iradesi”ne duydukları tepkidir!

soylesi-2.jpg

kitap-takdim.jpgkitap-takdim-2.jpg

(Konuşma sonrası, Seriyye Vakfı Eskişehir İl Başkanlığı'ndan Ali Reis, Şükrü Sak'a, Reis Servet Turgut'un kitaplarını takdim etme nezaketini gösterdiler..)

soylesi-1.jpg

Bu büyük ve tarihi direnişin fikri ve ideolojik olarak Büyük Doğu-İBDA damarından beslendiğini vurgulayan Şükrü Sak,sözlerine şöyle devam etti:

“Fikirse fikir kavgaysa kavga!”

Mirzabeyoğlu’nun bu esaslı ve temellendirilmiş ‘meydan okuması’na temas ederek, bunun 15 Temmuz ve 16 Nisan’a olan yansımalarından örnekler verdi.

Bunun ancak “aksiyoncu bir mütefekkir” tarafından yapılabileceğini, bu sözün birkaç “çapsız Abidin”in ağzına sakız olamayacağını belirtti…

“Bu söz, bu meydan okumayı yapan mütefekkir, “fikir” olarak, ideoloji olarak dev gibi bir külliyatla ortaya çıkmış; fikirse fikir demiştir… Daha sonra “kavgaysa kavga!” diyerek, bu "fikrin kavgasını" nasıl verdiğini de dosta ve düşmana göstermiştir! Statükoya karşı meydan okumanın, kendi "fikir ve nizâmının" kavgasını!… Yani “fikrin kavgasının” nasıl verileceğini-verdiğini de göstermiştir! Bu, hiçbir fikri olmayanların "ha bir kuru kavga"sı değildir! Bu sözün, "ehil olmayanların" ağzında, "fikirsiz" bir şekilde tekrarlanması, en başta bu hakikate gölge düşürür!

soylesi-c-001.jpg

Büyük bir meydan okuma ifadesi olan bu söz, bir “slogan” değildir! Bakın bunun özellikle altını çiziyorum, bu bir “slogan” değildir! Bu sözü bugün “kullanmak” bile, ancak, fikri özümsemiş, ideolojik formasyonunu tamamlamış ve “fikrin kavgasını” vermenin ne demek olduğunu anlamış olanların hakkıdır! Bu söz, fikir olarak keleş, kavga olarak ‘moloz’ hükmünde bulunanların ardına saklanacağı bir şey de değildir! Bu sözü papağan gibi tekrarlayanların, “fikir”den de, “kavga”dan da hiçbir paylarının olmadığı da açığa çıkmıştır!

Bu girişi şunun için yapıyorum; 15 Temmuz’da ortaya çıkan o muhteşem huruçta, o tarihi ayağa kalkışta, elbette 99’da kopan fırtınanın kıyıya vurmuş izlerini de görmek mümkün! Bu çerçevede bu söz Müslüman Türk halkına sirayet etmiş bir ruhtur! Anlamı budur!"

Diye sürdürdü... Şükrü Sak'ın burada yaptığı konuşmanın tam metnini önümüzdeki günlerde bir bütün olarak okuyucularımızla paylaşacağız...

Programın sonlarına doğu soru-cevap şeklinde devam eden konuşmada daha önemli konular da gündeme geldi!

Not: "15 Temmuz'dan 16 Nisan'a Anadolu devrimi" isimli bu konuşmanın tam metnini önümüzdeki günlerde okuyucularımızla paylaşacağız!

soylesi-bb.jpgsoylesi-cc.jpg

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Nabız Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.